Logo Polskiego Radia
IAR
Artur Jaryczewski 01.04.2012

Radiowej Trójce stuknęła "pięćdziesiątka"!

Gdy 1 kwietnia 1962 roku radiowa Trójka rozpoczynała emisję, była odbierana przez dwie godziny na dobę w Warszawie i kilku większych miastach, między innymi w Opolu i Katowicach.
Radiowej Trójce stuknęła pięćdziesiątkaJakub Szymczuk

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>

Obecnie Trójka z siedzibą przy ulicy Myśliwieckiej w Warszawie jest całodobową stacją, której słuchalność jest na poziomie 8 procent. Trójka nadaje program o charakterze muzyczno-rozrywkowym, nie stroni też od audycji publicystycznych, w których są poruszane tematy polityczne, społeczne i kulturalne. Do stałych elementów ramówki należą słuchowiska, audycje kabaretowe oraz powieści czytane w odcinkach. Obok informacji z kraju i ze świata prezentowane są wiadomości kulturalne dotyczące filmu, teatru czy literatury.

W pierwszych latach działalności program wypełniały głównie słuchowiska, audycje publicystyczne, rozrywkowe oraz programy muzyczne. W ofercie muzycznej dominował jazz, polski big beat i zagraniczny rock’n’roll. Publicystyka polityczno-propagandowa była ograniczona do minimum.

Pierwszą audycją, którą usłyszeli słuchacze Trójki był „Mój magnetofon”, pierwowzór „Muzycznej poczty UKF”. Później pojawiły się nowe audycje, które zyskały wielką popularność: „Gwiazda siedmiu wieczorów”, „Opera tygodnia”, „Roman Waschko i jego płyty” oraz „MiniMax - czyli minimum słów, maksimum muzyki" prowadzony przez Piotra Kaczkowskiego. Słynne są takie audycje radiowej Trójki, jak: "Lista przebojów Programu III" prowadzona przez Marka Niedźwieckiego, "Zapraszamy do Trójki" czy wrocławski magazyn satyryczny "Studio 202" oraz „Powtórka z rozrywki". Z Trójką nieodłącznie kojarzy się też słuchowisko Jacka Janczarskiego "Kocham pana, panie Sułku", w którym występował mistrzowski duet Marty Lipińskiej i Krzysztofa Kowalewskiego.

Z anteną Trójki było związanych wiele osobowości, wśród nich Marcin Wolski, Jacek Fedorowicz, Andrzej Zaorski, Grzegorz Wasowski, Witold Pograniczny, Wojciech Mann, Maciej Zembaty, Marek Gaszyński, Paweł Sztompke oraz Monika Olejnik, Jolanta Pieńkowska, Beata Michniewicz, Kuba Strzyczkowski, Jurek Owsiak. Wiele obecnych gwiazd polskich mediów zaczynało pracę w programie III Polskiego Radia. Radiowa Trójka konsekwentnie stara się utrzymać wysoki poziom, który zyskała w latach 70. i 80. XX wieku, a jednocześnie stawia czoła konkurencji i walczy o nowych słuchaczy.
Pierwszym dyrektorem, a właściwie - naczelnym redaktorem Programu Trzeciego był poeta i radiowiec Edward Fiszer. Obecnie Trójką kieruje Magda Jethon.

IAR, aj