Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Agnieszka Kamińska 11.04.2012

Rodziny smoleńskie i katyńskie wróciły do kraju

W nocy z uroczystości w Smoleńsku i Katyniu wróciła do Warszawy delegacja rządowa. W jej skład wchodzili również krewni ofiar katastrofy i rodziny katyńskie.
Minister kultury Bogdan Zdrojewski oraz prezes Fundacji Rodzin Katyńskich Izabela Sariusz-Skąpska (2P) zapalają znicze na Polskim Cmentarzu Wojennym podczas obchodów 72. rocznicy zbrodni katyńskiejMinister kultury Bogdan Zdrojewski oraz prezes Fundacji Rodzin Katyńskich Izabela Sariusz-Skąpska (2P) zapalają znicze na Polskim Cmentarzu Wojennym podczas obchodów 72. rocznicy zbrodni katyńskiejPAP/Wojciech Pacewicz
Galeria Posłuchaj
  • Relacja Radomira Czarneckiego ze Smoleńska (IAR)
Czytaj także

Samoloty z delegacją wylądowały w Warszawie w środę po północy. Delegacji przewodniczył minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski; w pielgrzymce w 2. rocznicę tragedii smoleńskiej i 72. rocznicę zbrodni katyńskiej wzięło udział 37 osób z rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej oraz 12 przedstawicieli rodzin katyńskich.

W Smoleńsku delegacja wskazała lokalizację pomnika ku czci ofiar katastrofy z 10 kwietnia 2010 r. Delegacja upamiętniła także w Lesie Katyńskim obywateli polskich zamordowanych w 1940 r. przez NKWD. Otwarto również agencję konsularną MSZ RP w Smoleńsku.

Minister
Minister kultury Bogdan Zdrojewski (L) oraz ambasador RP w Moskwie Wojciech Zajączkowski (P) podczas obchodów drugiej rocznicy katastrofy w Smoleńsku

Projekt pomnika przedstawia długi czarny popękany mur o żałobnym charakterze, na którym wyryte będą imiona i nazwiska wszystkich, którzy zginęli 10 kwietnia 2010 roku. Minister otrzymał we wtorek potwierdzenie lokalizacyjne pomnika i akceptację jego projektu, w rozmowie z ministrem kultury Rosji Aleksandrem Awdiejewem. Dalsze ustalenia ze stroną rosyjską zapadną jednak po powstaniu w Moskwie nowego rządu.

Projekt
Projekt pomnika, fot. materiały konkursowe

Po wizycie na miejscu katastrofy w Smoleńsku delegacja pojechała do Katynia. Tam na Polskim Cmentarzu Wojennym odbyła się ekumeniczna msza święta. - Tak jak symbolem wymierzonych w Polskę zbrodni totalitaryzmu nazistowskiego pozostaje Auschwitz, tak symbolem zbrodni totalitaryzmu sowieckiego pozostaje Katyń - mówił podczas uroczystości sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzej Krzysztof Kunert.

Otwarto agencję konsularną MSZ w Smoleńsku. Jak wyjaśniła wiceminister spraw zagranicznych Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, jest to placówka niższej rangi niż konsulat, która nie będzie się zajmowała np. wydawaniem wiz do Polski. Jej zadaniem będzie natomiast zapewnienie pomocy Polakom, którzy odwiedzają miejsca pamięci w Katyniu i Smoleńsku, a także - wspieranie procesu budowy smoleńskiego pomnika. Przedstawiciele władz Smoleńska obecni na otwarciu agencji wyrażali nadzieję, że pomoże ona w budowaniu kontaktów gospodarczych polsko-rosyjskich.

PAP, agkm

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

Zobacz specjalny serwis poświęcony katastrofie smoleńskiej >>>

"Śniadanie w Trójce" 10 kwietnia 2010 roku >>>