Logo Polskiego Radia
PAP
Sylwia Mróz 16.04.2012

Problemy z chemioterapią, bo brakuje leków

Od piątku wpłynęło pięć sygnałów od pacjentów, którzy mieli problemy z dostępem do chemioterapii.

Informacje, które dotarły do rzeczniczki praw pacjenta Krystyny Kozłowskiej głównie dotyczą preparatu o nazwie Etoposid stosowanego w leczeniu pacjentów onkologicznych - równolegle z innymi lekami.
Ministerstwo Zdrowia poinformowało w ubiegłym tygodniu, że firma produkująca część leków cytostatycznych ma problemy z zagwarantowaniem ich dostępności. MZ zapewniło jednocześnie, że chorzy na nowotwory nie zostaną pozbawieni dostępu do leczenia. MZ podkreśliło, że firma zapewnia, iż problemy są przejściowe. Dotyczą one nie tylko Polski, ale także Europy i USA.
Deficyt leków
- Co prawda skala zjawiska nie jest duża, jednak uważam problem za bardzo istotny. Dlatego już w piątek, po otrzymaniu zgłoszeń, wystąpiłam do świadczeniodawców z prośbą o wyjaśnienie zaistniałej sytuacji oraz jak najszybsze podjęcie działań zapewniających potrzebującym pacjentom dostęp do leczenia - mówiła rzecznik praw pacjenta.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>
- W dniu dzisiejszym wystąpiłam także do dyrektora Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji Ministerstwa Zdrowia z prośbą o pilne udzielenie odpowiedzi na temat skali problemu, rodzaju i nazw leków, których zaistniała sytuacja dotyczy oraz jakie działania zostały podjęte w celu wyeliminowania powstałych ograniczeń w dostępie do leczenia w zakresie chemioterapii niestandardowej - dodała.
MZ podkreśla, że w sprowadzaniu deficytowych leków pomaga procedura importu docelowego. - To nie są procedury, które trwają tygodniami bądź miesiącami. Każda zgoda na sprowadzenie leków w imporcie docelowym jest w Polsce wydawana przez ministra zdrowia, i ona jest wydawana na bieżąco. W momencie, kiedy spływa do nas pilny wniosek, to najczęściej udzielenie zgody odbywa się w tym samym dniu - mówił wiceminister zdrowia Jakub Szulc.

Z Biurem Rzecznika Praw Pacjenta można się skontaktować za pośrednictwem ogólnopolskiej bezpłatnej infolinii 800-190-590 czynnej od poniedziałku do piątku w godz. 9 - 21.
sm