Logo Polskiego Radia
PAP
Martin Ruszkiewicz 27.04.2012

9 tys. żołnierzy USA musi opuścić japońską wyspę

Stany Zjednoczone wycofają około 9 tysięcy żołnierzy z japońskiej wyspy Okinawa i rozmieszczą ich w innych rejonach Azji i Pacyfiku, m. in. w Australii, na Guam i Hawajach.

Zgodnie z nowym porozumieniem między oboma krajami, na Okinawie pozostanie około 10 tysięcy żołnierzy piechoty morskiej.

USA zdecydowały się na zmniejszenie liczby swych żołnierzy w Japonii ze względu na to, że ich obecność jest coraz mniej akceptowana przez japońskie społeczeństwo, m.in. z powodu przestępstw, które popełniali wojskowi USA.

Administracja waszyngtońska zdecydowała także zwiększyć swą obecność wojskową w innych rejonach Azji i Pacyfiku wobec nowej sytuacji w tym obszarze świata.

Okinawa pod okupacją

W czasie II wojny światowej na Okinawie doszło do wielkiej operacji desantowej wojsk amerykańskich, która spotkała się z zaciętą obroną Japończyków. Jest to jedno z nielicznych miejsc w Japonii, gdzie były prowadzone lądowe działania wojenne.

Tak jak reszta Japonii Okinawa znalazła się pod okupacją, która trwała dłużej niż na pozostałym obszarze kraju. Wyspa wróciła pod zarząd Japonii dopiero w 1972 roku.

Po wojnie umieszczono tu amerykańskie bazy wojskowe. Do chwili obecnej użytkowana jest największa na Dalekim Wschodzie amerykańska lotnicza baza wojskowa Kadena. Stacjonowały tu amerykańskie samoloty zwiadu strategicznego SR-71 Black Bird i U-2. Z wyspy startowały superfortece B-52 do nalotów na Wietnam.

Zobacz galerię DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>

PAP, Wikipedia, mr