Logo Polskiego Radia
IAR
Tomasz Jaremczak 08.05.2012

Wchodzi via Toll. Będzie rewolucja na drogach

Nad nowym sposobem poboru opłat, wykorzystującym system via Toll pracują resort transportu i zarządzająca drogami GDDKiA - dowiedziała się Informacyjna Agencja Radiowa.
System via TollSystem via Tollviatoll.p
Posłuchaj
  • Marek Cywiński, przedstawiciel operatora
Czytaj także

Wiadomo, że system na razie obsługuje samochody ciężarowe i autokary. Wiadomo też, że jego operator wprowadza od pierwszego czerwca możliwość opłaty za przejazd autostradą dla samochodów osobowych. Eksperyment będzie obowiązywał na dwóch odcinkach dróg zarządzanych przez GDDKiA; na autostradzie A2 z Konina do Strykowa i na autostradzie A4 z Bielan Wrocławskich do Sośnicy.

Jak mówi przedstawiciel operatora systemu Marek Cywiński, jest wygodną alternatywą dla tradycyjnej metody płatności. Na razie zainteresowane są głównie firmy, które mają duża flotę samochodów służbowych i osoby, które często korzystają z autostrad.

Jak działa via Toll? System party jest na technologii komunikacji bezprzewodowej krótkiego zasięgu. Składa się z dwóch elementów: urządzenia pokładowego viaBOX oraz anten rozmieszczonych przy płatnych drogach. ViaBOX jest wielkości telefonu komórkowego. Montuje się je na przedniej szybie pojazdu. Służy do automatycznego naliczania opłaty.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

Przy każdym wjeździe oraz wyjeździe z płatnej drogi zbudowane zostały specjalne bramy wyposażone w anteny. Kiedy auto wyposażone w viaBOX ją minie, opłata naliczy się automatycznie. Urządzenie informuje o tym kierowcę pojedynczym sygnałem.

Operator chwali się, że dzięki systemowi przejazd przez punkt poboru opłat będzie szybszy i bardziej sprawny. Samo urządzenie kosztuje 135 złotych. Nie jest ono przypisane do konkretnego pojazdu, więc może z niego korzystać kilku przewoźników. Konto można doładować w Punkcie Obsługi Klienta, lub przelewem.

IAR, tj