Logo Polskiego Radia
IAR
Agnieszka Kamińska 09.05.2012

Miasteczko "Solidarności" przed Sejmem

Związkowcy "Solidarności" chcą ustawić przed Sejmem "emerytalne miasteczko". W tym tygodniu możliwe jest drugie i trzecie czytanie ustawy o reformie emerytur.
Miasteczko Solidarności przed Sejmemsolidarnosc.org.pl

Założenie miasteczka to kolejna akcja związkowców przeciwko rządowym planom podwyższenia wieku emerytalnego do 67 roku życia. W czwartek pod namiotami po raz pierwszy w historii ma obradować Komisja Krajowa "Solidarności".Odbędzie się też konferencja naukowa, podczas której mają być przedstawione argumenty przeciwko wydłużeniu wieku emerytalnego. Mimo że uchwalenie reformy jest przesądzone, gdyż wydłużenie wieku emerytalnego popierają posłowie PO, PSL i Ruchu Palikota, to "Solidarność" nie składa broni. Zapowiada, że będzie protestować aż do skutku. Broni nie składa także rząd, który jest zdeterminowany, by reforma emerytalna weszła w życie od nowego roku.

Posłowie o emeryturze

Podczas zaczynającego się właśnie posiedzenia Sejmu może się odbyć drugie i prawdopodobnie trzecie czytanie ustaw emerytalnych. Jest to punkt sporny. Jeśli decyzja będzie pozytywna, to dzisiaj około 16:00 odbędzie się drugie czytanie rządowego projektu ustawy podnoszącego wiek emerytalny do 67 roku życia dla kobiet i mężczyzn oraz rządowego projektu reformującego system emerytur mundurowych.

W poniedziałek sejmowa nadzwyczajna komisja do spraw zmian w systemie emerytalnym odrzuciła wszystkie poprawki opozycji do projektu ustawy dotyczącego podwyższenia wieku emerytalnego do 67. roku życia. Przyjęto poprawki o charakterze redakcyjno-legislacyjnym i jedną merytoryczną - zgłoszoną przez Magdalenę Kochan z PO. Poprawka dotyczy wydłużenia z 20 do 25 lat okresu, w którym samorząd odprowadzałby składki za osoby rezygnujące z pracy zawodowej na rzecz opieki nad niepełnosprawnymi i niesamodzielnymi członkami rodziny.

Komisja odrzuciła też wszystkie poprawki opozycji do projektu ustawy o emeryturach mundurowych; w tym poprawki rozszerzające katalog osób uprawnionych do otrzymania emerytury o funkcjonariuszy Służby Celnej, Lotniskowej Służby Ratowniczo-Gaśniczej, a także o Straż Marszałkowską.

Rządowy projekt ustawy wydłuża czas pracy służb mundurowych wymagany do uzyskania prawa do emerytury i zmienia zasady jej naliczania. Wszystko wskazuje na to, że głosowania nad ustawami reformującymi system emerytalny przeprowadzone zostaną w piątek rano. Na czwartek przewidziano pytania w sprawach bieżących i informację bieżącą.

IAR/agkm

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>