Logo Polskiego Radia
IAR
Tomasz Jaremczak 10.05.2012

20. rocznica śmierci Andrzeja Waligórskiego

Datę 10 maja 1992 roku zapamiętali wszyscy wielbiciele rycerza Dreptaka, bajeczek Babci Pimpusiowej czy docenta Bassetta. Tego dnia zmarł Andrzej Waligórski, legenda Polskiego Radia.
Andrzej Waligórski, nagranie audycji Studio 202Andrzej Waligórski, nagranie audycji "Studio 202"PAP/Adam Hawałej

Występował w popularnym słuchowisku radiowym "Rycerze", nadawanym w magazynie "60 minut na godzinę" w radiowej Trójce. W programie będącym parodią Trylogii Henryka Sienkiewicza, Andrzej Waligórski wcielił się w niezapomnianą postać Onufrego Zagłoby. Grał wraz z kolegami z Kabaretu Elita - Janem Kaczmarkiem, Jerzym Skoczylasem, Włodzimierzem Plaskotą - i Ewą Szumińską w roli Oleńki Billewiczówny.

Zasłynął jako twórca tekstów piosenek wykonywanych między innymi przez Tadeusza Chyłę ("Ballada o Cysorzu") i Olka Grotowskiego z Małgorzatą Zwierzchowską. Na radiowej antenie stworzył też postać Dreptaka. Był autorem między innymi "Bajeczek Babci Pimpusiowej", a także kierownikiem wrocławskiego radiowego magazynu rozrywkowego "Studio 202".

Nagranie
Nagranie audycji "Studio 202"

Związany był też z wrocławskimi kabaretami i tworzył własne grupy. Pierwszą z nich był kabaret "Zielony gacek", kolejną "Dreptak". Inny ważny składnik jego twórczości stanowiły piosenki, do których pisał słowa. Śpiewały je między innymi: Sława Przybylska, Maria Koterbska, Tadeusz Chyła, Alina Janowska oraz Iga Cembrzyńska.

W latach sześćdziesiątych Waligórski pracował dla teatru. Teatr Polski we Wrocławiu wystawił jego parodię "Tytoniowej drogi" Erskina Caldwella pt. "Tabaczana ścieżka". Napisał także nowe teksty intermediów do "Księżniczki Turandot" - komedii dell'arte Carla Gozziego w reżyserii Henryka Tomaszewskiego.

Do jego dorobku należą ponadto scenariusze do filmów "Za rok, za dzień, za chwilę" oraz "Ostatni peron", a także wiersze publikowane na ostatniej stronie tygodnika "Najwyższy czas!".

Andrzej Waligórski zmarł 10 maja 1992 roku. Po śmierci artysty jego imię otrzymała jedna z ulic Wrocławia. Jest także patronem Gimnazjum nr 16 w tym mieście.

IAR, tj