Logo Polskiego Radia
polskieradio.pl
Szymon Gebert 21.05.2012

Mundurowi na zwolnieniu wciąż z 100 proc. pensji

Projekt ustawy, który miał zrównać prawa mundurowych i cywilów w zakresie świadczeń na chorobowym, wylądował w koszu. Rząd nie chce ryzykować protestów policji na Euro 2012.
Mundurowi na zwolnieniu wciąż z 100 proc. pensjiPrzykuta/Wikimedia Commons/CC

O sprawie pisze na pierwszej stronie „Gazeta Wyborcza”. Według jej wyliczeń każdego dnia do pracy nie stawia się 6 tysięcy policjantów, a sprawa przywilejów dotyczy w ogóle aż 250 tysięcy osób. Policjantów, żołnierzy, strażaków.

Sam resort spraw wewnętrznych przyznawał w zeszłym roku, jak pisze „GW”, że policjanci na zwolnieniach pracują gdzie indziej, wyjeżdżają na wakacje, czy zajmują się dziećmi. Ich bowiem sprawdzić, co robić na zwolnieniu, nie można. Pracownika cywilnego może – nawet w domu – skontrolować ZUS, mundurowych natomiast nikt.

Stąd wziął się projekt ustawy, która miała w tych zakresach mundurowych zrównać z cywilami. Jednak, jak pisze gazeta, nic takiego nie nastąpi. „W czasie trwających dwa lata negocjacji w sprawie reformy emerytur związki zawodowe, gdy tylko słyszały o zmniejszeniu pensji za zwolnienie lekarskie, groziły zerwaniem rozmów. Związkowcy grozili nawet protestami w trakcie Euro 2012, jeśli reforma będzie nie po ich myśli. Tysiące policjantów na zwolnieniu w trakcie turnieju mogłyby rozłożyć organizacyjnie całą imprezę” – pisze „Gazeta”.

Zapytany o komentarz Antoni Duda, prezes Związku Zawodowego Policjantów, mówi: to niewątpliwie nasz sukces. I tłumaczy: „nie mamy płaconych nadgodzin, nie płaci się nam więcej za służbę w niedziele i święta”. Dlatego, jego zdaniem, „nie ma mowy o zmniejszeniu chorobowego”.

Zobacz galerię DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>

sg