Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Katarzyna Karaś 21.05.2012

Tak źle jeszcze nie było. Polacy o parlamencie

2/3 Polaków ma złe zdanie o Sejmie, co drugi negatywnie wyraża się o Senacie. Notowania obu izb parlamentu są najniższe w tej kadencji.

Dobrze o pracy posłów wypowiada się 16 procent respondentów, a źle - aż 67 procent. Dla Senatu oceny są tylko nieco bardziej korzystne: 20 procent dobrze ocenia pracę izby wyższej, a 50 procent - źle. W porównaniu z poprzednim badaniem dobrych ocen ubyło obu izbom o 2 procent.
Jak wynika z badania, negatywne opinie o działalności parlamentu przeważają we wszystkich analizowanych grupach społeczno-demograficznych. Jego pracę nieco lepiej oceniają ludzie młodzi i dobrze sytuowani. Oceny dobre są stosunkowo częstsze wśród potencjalnych wyborców PO (dobre zdanie o pracy Sejmu ma 34 proc. pytanych) i Ruchu Palikota (31 proc.), natomiast relatywnie najwyższy odsetek niezadowolonych jest w grupie zwolenników PSL (79 proc.).
Spadają też notowania prezydenta, choć i tak są wysokie. Z uznaniem o pracy Bronisława Komorowskiego wypowiada się 61 procent badanych. Złe zdanie o pracy głowy państwa ma 22 procent respondentów.
Jak wynika z badania, pozytywny wizerunek prezydenta przeważa we wszystkich wyodrębnionych grupach społeczno-demograficznych. Działalność głowy państwa bardziej krytycznie oceniają najmłodsi respondenci, osoby deklarujące prawicowe poglądy polityczne, a zwłaszcza ludzie najczęściej - kilka razy w tygodniu - uczestniczący w praktykach religijnych. Na opinie o pracy prezydenta wpływa również status materialny respondentów: mniej zamożni mają o niej gorsze zdanie niż osoby uzyskujące wyższe dochody oraz zadowolone ze swojej sytuacji materialnej.
W każdym z analizowanych elektoratów - z wyjątkiem wyborców PiS, którzy są w tej kwestii podzieleni (42 proc. zadowolonych i 46 proc. niezadowolonych) - dominują osoby zadowolone z działalności prezydenta. Najlepiej oceniają ją zwolennicy PO (89 proc.) i Ruchu Palikota (80 proc.)
W porównaniu z poprzednim miesiącem poprawił się za to wizerunek NSZZ Solidarność, jednak badani nadal są podzieleni w ocenie jego działalności. Korzystnie działalność tego związku ocenia 38 procent ankietowanych - o 3 procent więcej niż przed miesiącem, a niekorzystnie - 29 procent.
Gorzej wyglądają notowania drugiej wielkiej centrali związkowej - OPZZ. Poparcie dla lewicowej centrali wynosi 24 procent, a niekorzystnych ocen jest niemal tyle samo - 26 procent.
Badanie CBOS przeprowadzono między 10 a 16 maja na reprezentatywnej próbie losowej 1017 dorosłych mieszkańców Polski.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
IAR,PAP,kk