Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Agnieszka Kamińska 25.05.2012

Sąd oddalił skargę o. Rydzyka w sprawie multipleksu

Negatywna decyzja w sprawie multipleksu dla Telewizji Trwam. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę fundacji Lux Veritatis na decyzję KRRIT.
O. Tadeusz Rydzyk (L) i jeden z założycieli Fundacji Lux Veritatis o. Jan Król (2P) w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Warszawie, 25 bm. WSA zajmuje się skargą fundacji ojca Tadeusza Rydzyka Lux Veritatis na decyzję Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, która odmówiła Telewizji Trwam miejsca na cyfrowym multipleksieO. Tadeusz Rydzyk (L) i jeden z założycieli Fundacji Lux Veritatis o. Jan Król (2P) w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Warszawie, 25 bm. WSA zajmuje się skargą fundacji ojca Tadeusza Rydzyka Lux Veritatis na decyzję Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, która odmówiła Telewizji Trwam miejsca na cyfrowym multipleksiePAP/Jacek Turczyk

Skarga fundacji była rozpatrywana łącznie z podobną skargą spółki Mediasat, nadawcy kanału Tele5. Także ta została oddalona. Wyroki wydano niejednogłośnie, są nieprawomocne. Fundacja Lux Veritatis zapowiada skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Decyzja KRRiT odmawiała przyznania miejsca na multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej TV Trwam. Fundacja o.Tadeusza Rydzyka była jednym z 17 nadawców startujących w konkursie na cztery wolne miejsca na pierwszym multipleksie cyfrowym. Koncesji nie dostała ze względu na obawę, jak twierdzi KRRiT, że nie poradzi sobie finansowo.

KRRiT szacuje koszty nadawania na multipleksie na 10 milionów złotych rocznie. Z dokumentów złożonych przez Lux Veritatis wynika, że jej majątek to około 90 milionów, jednak w większości są to środki pochodzące z pożyczki udzielonej przez polską prowincję zakonu redemptorystów. Przewodniczący Krajowej Rady Jan Dworak twierdzi, że Fundacja odmówiła informacji na temat warunków spłaty tej pożyczki, stąd taka, a nie inna decyzja Krajowej Rady.

Uzasadnienie sądu

Przewodniczący składu sędzia Zbigniew Rudnicki podkreślił, że nadawanie na multipleksie cyfrowym jest normalnym przedsięwzięciem ekonomicznym, a Krajowa Rada dokonała oceny długookresowej zdolności finansowej fundacji w sposób wystarczający.
Zaznaczył, że problemem w tym przypadku nie była wysokość posiadanych przez Lux Veritatis środków, co ich źródło - zbierane przez fundację datki, których wysokość jest trudna do prognozowania.
Sędzia przyznał, że za fundacją przemawiała jej długoletnia działalność, czego Krajowa Rada nie wzięła pod uwagę. Podkreślił jednak, że objęcie przez fundację klauzulą tajności warunków spłaty pożyczki, zaciągniętej w Warszawskiej Prowincji Redemptorystów, "nie pomagało".

IAR/PAP/agkm

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>