Logo Polskiego Radia
polskieradio.pl
Katarzyna Karaś 01.06.2012

Prezydent: dziś podpiszę ustawę emerytalną

- Zmiany w systemie emerytalnym nie kończą prac nad systemem polityki społecznej - podkreślił Bronisław Komorowski.
Spotkanie w Pałacu PrezydentaSpotkanie w Pałacu PrezydentaPAP/Jacek Turczyk

Jak powiedział prezydent, jego prawnicy nie doszukali się niezgodności reformy emerytalnej z konstytucją.
Komorowski poinformował, że nowe przepisy dotyczące wieku emerytalnego trzeba teraz obudować konkretnymi rozwiązaniami. - Warto abyśmy razem spróbowali udźwignąć ten problem, szukając tego, co jest możliwe do sformułowania wspólnie - dodał.

Ustawa o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych przewiduje, że od 2013 roku wiek emerytalny będzie wzrastał o trzy miesiące każdego roku. Tym samym mężczyźni osiągną docelowy wiek emerytalny (67 lat) w 2020 roku, a kobiety - w 2040 roku.

W przypadku emerytur mundurowych zmiany zakładają, że funkcjonariusze, którzy wstąpią do służby od 2013 roku, nabędą uprawnienia emerytalne po 55. roku życia i 25 latach służby. Uchwalone przepisy zmierzają do wydłużenia aktywności zawodowej żołnierzy zawodowych oraz funkcjonariuszy 10 formacji: policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
PAP,kk