Logo Polskiego Radia
IAR
Agnieszka Kamińska 13.06.2012

Sejm nie zajmie się ustawą o zgromadzeniach

Marszałek Sejmu Ewa Kopacz poinformowała, że nowelizację zdjęto z porządku obrad na prośbę prezydenta.
Marszałek Sejmu Ewa Kopacz podczas konferencji prasowej przed trzydniowym posiedzeniem SejmuMarszałek Sejmu Ewa Kopacz podczas konferencji prasowej przed trzydniowym posiedzeniem SejmuPAP/Paweł Supernak

Wbrew wcześniejszym zapowiedziom, nie będzie drugiego czytania prezydenckiego projektu nowelizacji prawa o zgromadzeniach. Marszałek Sejmu Ewa Kopacz mówi, że nowelizację wycofano z porządku obrad na prośbę prezydenta.

Zwróciła uwagę, że najważniejsze jest, by ustawy były dobrze przygotowane, a nie by szybko je przyjmowano. Projekt prezydencki zakłada odmowę zgody na manifestację, jeśli może ona zagrozić bezpieczeństwu publicznemu, kary za zasłanianie twarzy podczas manifestacji oraz zakaz posiadania w jej trakcie niebezpiecznych narzędzi i środków pirotechnicznych. Zmiany w prawie przygotowano w związku z zamieszkami, do których doszło na ulicach Warszawy podczas obchodów Święta Niepodległości.

Organizacje pozarządowe apelowały wcześniej o nieuchwalanie prezydenckiego projektu zmian w ustawie o zgromadzeniach. Chodzi o to, że wydłużono do sześciu dni czas zgłaszania zgromadzenia, a dwie akcje nie mogą odbywać się w tym samym czasie i miejscu. Zdaniem krytyków, taka ustawa utrudniałaby też spontaniczne zgromadzenia, takie jak w obronie ACTA. Protest organizacji pozarządowych w tej sprawie koordynują Stowarzyszenie Liderów Lokalnych Grup Obywatelskich i Fundacja Helsińska.

Sejm zajmie się zdrowiem i Funduszem Kościelnym

Marszałek Ewa Kopacz informowała też, że obecne posiedzenie Sejmu zdominują kwestie związane ze służbą zdrowia. Przedmiotem obrad będą dwie propozycje nowelizacji ustawy o działalności leczniczej. Jedną z nich przygotował PiS, drugą PO. W czwartek będzie przedstawiana informacja bieżąca dotycząca dostępu do opieki zdrowotnej, realizacji programów terapeutycznych i dostępu do leków.

Podczas tego posiedzenia posłowie zajmą się też dwoma poselskimi projektami ustaw znoszącymi Fundusz Kościelny.

W porządku obrad jest też przygotowany przez PiS projekt ustawy o podatku dochodowym. Miałaby ona zastąpić ustawę o podatku dochodowym od osób fizycznych z 1991 roku i ustawę o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne z 1998 roku. Jak przekonują wnioskodawcy, chodzi o stworzenie jednolitego podatku dochodowego.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>

IAR/agkm