Logo Polskiego Radia
IAR
Agnieszka Kamińska 24.06.2012

Chińscy kosmonauci połączyli statki kosmiczne

Potrzebny manewr chiński kosmonauta na ziemi powtarzał co najmniej 1,5 tys. razy. Próba to wstęp do budowy chińskiej stacji kosmicznej.
Kosmonauci po udanej operacji połączenia statkówKosmonauci po udanej operacji połączenia statkówYouTube/CCTV

Chińczycy przeprowadzili pierwszą w historii tego kraju operację połączenia dwóch statków kosmicznych poprzez manualne sterowanie. Chińskie media donoszą, że statek Shenzou 9, który wystartował w połowie czerwca z kosmodromu na pustyni Gobi, został połączony z bezzałogowym modułem Tiangong 1.
Udana próba jest ważnym etapem w chińskim programie budowy stacji kosmicznej, która ma powstać około roku 2020. Będzie ona podobna z kształtu i rozmiarów do rosyjskiej stacji Mir.

W programie uczestniczy pierwsza chińska kosmonautka, 33-letnia Liu Yang - pilot lotnictwa wojskowego. Została wybrana, m.in. w nagrodą za udane lądowanie ciężkim samolotem transportowym, poważnie uszkodzonym po zderzeniu ze stadem ptaków. Chińczycy przygotowali do udziału w lotach kilka kobiet, spodziewając się, że będą one bardziej odporne na stres niż mężczyźni. W przypadku kobiet, prócz znakomitego stanu zdrowia i odpowiednich kwalifikacji, warunkiem udziału w locie kosmicznym było między innymi posiadanie dziecka. Chińscy psycholodzy doszli do wniosku, że matki będą bardziej odpowiedzialne, niż panowie.
Chiny w przyspieszonym tempie rozwijają swój program kosmiczny. Prócz lotów okołoziemskich i budowy stacji mają w planach misję na Księżyc i na Marsa. Planowane jest także stworzenie nowego systemu satelitów telekomumikacyjnych oraz meteorologicznych, a także rozwój własnego systemu nawigacji satelitarnej.
Obecnie Państwo Środka dysponuje czterema własnymi kosmodromami. Piąty jest w budowie. W chińskim programie podboju Kosmosu ważną rolę odgrywają elementy militarne. Przeprowadzono między innymi próby sprawności pocisków rakietowych, kierowanych w kosmos. Odpalano je z bazy naziemnej, by zniszczyć uszkodzonego satelitę, krążącego po niskiej orbicie. Próby te zakończyły się powodzeniem.

Dokowanie w trybie sterowania ręcznego może być przeprowadzane w przypadku awarii automatycznego systemu. Jak sprecyzowała CCTV, manewr ten Liu Wang na ziemi powtarzał co najmniej 1,5 tys. razy. 18 czerwca przeprowadzono manewr automatycznego połączenia Shenzhou 9 z Tiangong 1. Był on pilotowany przez centrum kontroli lotów na Ziemi.
Obecny lot jest najdłuższym lotem w dotychczasowej historii chińskich podbojów kosmosu, bowiem potrwa około 10 dni. Po raz pierwszy Chiny wysłały człowieka w Kosmos w 2003 roku.

IAR/PAP/agkm

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>