Logo Polskiego Radia
polskieradio.pl
Szymon Gebert 27.06.2012

„Tęsknię za tobą Żydzie” antysemickie? „Kojarzy się…”

Napisy „tęsknię za tobą Żydzie” powróciły. W poniedziałkową noc ktoś wymalował takie hasło m.in. na galerii Wojciecha Fibaka, w dniu otwarcia wystawy żony ambasadora Izraela.
Strona internetowa akcji Tęsknię za tobą Żydzie, która odcina się od malunków na warszawskich budynkachStrona internetowa akcji "Tęsknię za tobą Żydzie", która odcina się od malunków na warszawskich budynkachtesknie.com

O powrocie napisów po głośnej akcji o tej samej nazwie pisze środowa „Rzeczpospolita”. Pomysłodawca znanej akcji społecznej sprzed dwóch lat o tej samej nazwie odcina się od pojawienia się napisów, które wymalowano także na budynku Akademii Sztuk Pięknych, Zachęcie i Centrum Sztuki Współczesnej. – Cieszę się z niej (akcji malowania napisów – red.), bo moje napisy już poznikały z ulic Warszawy – mówi Rafał Betlejewski, twórca projektu. Dodaje, że sam nigdy nie umieszczał takich napisów, bo „to są budynki historyczne o specyficznym znaczeniu”.

Wojciecha Fibaka, właściciela galerii na Krakowskim Przedmieściu, która w poniedziałek urządzała otwarcie wystawy Diti Davner, żony izraelskiego ambasadora, takie napisy rażą. – Słowo „Żydzie” ma kontekst negatywny. Kojarzy się się z antysemickimi napisami, które tworzą chuligani piłkarscy – mówi Fibak „Rzeczpospolitej”.

Zupełnie odwrotnej opinii jest naczelny rabin Polski Michael Schudrich, który uczestniczył w otwarciu wystawy. – To miłe, że ktoś tęskni za nami. To daje nadzieję, ale takich napisów nie powinno się umieszczać na budynkach bez zgody właściciela. Powinno się szanować cudzą własność – cytuje go „Rz”.

Po sfotografowaniu napisów przez policję, która ma rozpocząć śledztwo, administracja budynków już je zmyła. Pytanie o ich autorów pozostaje bez odpowiedzi.

Zobacz galerię dzień na zdjęciach >>>

sg