Logo Polskiego Radia
IAR
Katarzyna Karaś 04.07.2012

Arafat został otruty radioaktywnym polonem?

Informację podała telewizja Al Dżazira, powołując się na wyniki badań ubrań należących do zmarłego przed ośmioma laty palestyńskiego przywódcy.
Jaser ArafatJaser ArafatHans Jørn Storgaard Andersen/Wikimedia Commons/CC

Badania przeprowadził Instytut Radiofizyki w Lozannie w Szwajcarii. Wykazały one podwyższony poziom radioaktywnego polonu 210. Pierwiastek ten jest silnie toksyczny. W 2006 roku posłużył do otrucia byłego agenta KGB, Aleksandra Litwinienki. O zbrodnię podejrzewano rosyjskie służby specjalne.
Jaser Arafat zmarł 12 października 2004 roku we francuskim szpitalu wojskowym, dokąd przewieziono go z powodu nieznanej choroby. Po ogłoszeniu wyników dziennikarskiego śledztwa Al Dżaziry wdowa po Arafacie, Suha, zażądała ekshumacji jego szczątków. Gdyby w kościach wykryto podwyższony poziom polonu, to byłoby kolejnym argumentem na rzecz hipotezy o otruciu.
Przywódca Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas powiedział, że nie ma przeszkód dla ewentualnej ekshumacji. Wezwał też do zbadania sprawy śmierci Arafata przez zagranicznych ekspertów.
Jaser Arafat był jednym z najbardziej znanych polityków w świecie arabskim, przywódcą palestyńskim, laureatem Pokojowej Nagrody Nobla (1994). Współzałożycielem, a później przywódcą największej palestyńskiej organizacji zbrojnej Al-Fatah. Był także jednym z założycieli, a od lutego 1969 roku przewodniczącym OWP.
W 1988 roku Arafat proklamował powstanie Niezależnego Państwa Palestyńskiego, a w 1989 roku w Tunisie został powołany na emigracyjnego prezydenta Palestyny. Podjął negocjacje pokojowe z Izraelem, które doprowadziły do zawarcia porozumienia 13 września 1993 roku w Waszyngtonie, o autonomii w Strefie Gazy i Jerychu. 20 stycznia 1996 roku zostały przeprowadzone wybory na terenach Autonomii Palestyńskiej. Została wybrana Rada Palestyńska, a Arafat został prezydentem.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
IAR, wikipedia, kk