Logo Polskiego Radia
IAR
Artur Jaryczewski 04.07.2012

Marszałkowie stają w obronie mediów publicznych

Dyskusja o problemach regionalnych radia i telewizji zdominowała Konwent Marszałków Województw RP w Sieniawie.

Abonament bez tajemnic >>>

Obecny na spotkaniu Marian Zalewski - członek zarządu Telewizji Polskiej przedstawił koncepcję rozwoju naziemnej telewizji cyfrowej. Swoim zasięgiem w ciągu roku powinna objąć cały kraj. Rewolucja cyfrowa wiązałaby się z wydłużeniem czasu emisji programów regionalnych do 24 godzin. Wiceprezes telewizji mówił, że w tym kontekście cyfryzacja telewizji przyczyni się do wzmacniania więzi lokalnych. Największym problemem są jednak finanse.

Piotr Żuchowski sekretarz stanu w ministerstwie kultury i dziedzictwa narodowego podkreśla, że na zachodzie Europy to państwo w dużym stopniu finansuje media publiczne, np. w Skandynawii jest to sto procent kosztów ich utrzymania. W obronie mediów publicznych staje Konwent Marszałków, który zamierza wystosować do premiera stanowisko w sprawie obecnej sytuacji regionalnych rozgłośni Polskiego Radia i regionalnych oddziałów Telewizji Polskiej.

W stanowisku czytamy m.in. "Konwent wyraża głęboką dezaprobatę dla obecnego stanu finansowania regionalnych oddziałów publicznego radia i telewizji. Jako przedstawiciele województw zwracamy się do premiera Donalda Tuska o podjęcie jak najszybszych działań, które zapewnią stabilne źródła finansowania regionalnych oddziałów mediów publicznych”.

Kilka dni temu prezesi Telewizji Polskiej i Polskiego Radia również zaapelowali do władz państwa o pomoc w umożliwieniu właściwego realizowania przez media publiczne ich misji. W liście skierowanym między innymi do prezydenta Bronisława Komorowskiego, premiera Donalda Tuska, marszałków Sejmu i Senatu oraz ministrów, napisali, że w Polsce istnieją poważne braki w adekwatnym i trwałym finansowaniu publicznych nadawców.

Starania o pomoc dla mediów publicznych wspiera także Europejska Unia Nadawców (EBU), która apeluje do rządów, by nie szukały oszczędności kosztem publicznych nadawców. Na specjalnym spotkaniu ponad 150 przedstawicieli EBU zwróciło uwagę, że w niektórych krajach, takich jak Polska, Węgry i Litwa, działalność i misja mediów publicznych jest zagrożona ze względu na trudną sytuację finansową.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

IAR/ polskieradio.pl/ aj