Logo Polskiego Radia
IAR
Michał Chodurski 16.07.2012

Zwierzchnik rosyjskiej Cerkwi przybywa do Polski

Prawosławny patriarcha Rosji Cyryl i przewodniczący Komisji Episkopatu Polski wspólnie zaapelują o wzajemne wybaczenie krzywd między Polakami i Rosjanami.
Patriarcha Moskwy i Wszechrusi CyrylPatriarcha Moskwy i Wszechrusi CyrylWikipedia/Serge Serebro

Patriarcha rosyjskiej cerkwi prawosławnej przyjedzie do Warszawy 16 sierpnia. Będzie to pierwsza w historii wizyta zwierzchnika rosyjskiej cerkwi w Polsce.

Patriarcha spotka się z hierarchią kościelną i władzami naszego kraju. Razem z przewodniczącym Episkopatu arcybiskupem Józefem Michalikiem wystosuje wspólne przesłanie do narodów polskiego i rosyjskiego.
Jak wyjaśnia rzecznik Episkopatu ksiądz Józef Kloch, przesłanie będzie pierwszym wspólnym dokumentem podpisanym przez przedstawicieli obu Kościołów. Jak dodaje, przesłanie będzie apelem do Polaków i Rosjan aby prosili o wzajemne wybaczenie krzywd, niesprawiedliwości i wszelkiego zła.

Ksiądz Kloch podkreśla, że przesłanie ma przyczynić się do dialogu między narodami, ale nie rozwiąże bolesnych kart w historii obu narodów. Jak dodaje, w przesłaniu wątki historyczne będą potraktowane ogólnie, bo badanie historii jest sprawą historyków. Ksiądz Józef Kloch zaznacza, że najistotniejsze jest, by zapoczątkować dialog i rozmawiać na gruncie tej samej dla obu Kościołów Ewangelii.
Także rzecznik Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego ksiądz Henryk Paprocki uważa, że przesłanie może być impulsem do otwarcia się na lepsze relacje polsko-rosyjskie. Jak mówi, sam dokument tego nie zmieni, ale może zapoczątkować kolejne kroki. Ksiądz Henryk Paprocki dodaje, że dokument będzie pewnego rodzaju otwarciem, pokazującym, że przyszłość może być trochę lepsza.
Patriarcha będzie przebywał w Polsce od 16 do 19 sierpnia. Spotka się m.in. z prezydentem i marszałkiem Senatu, będzie też uczestniczył w uroczystościach święta Przemienienia Pańskiego w prawosławnym sanktuarium w Grabarce na Podlasiu.

Zobacz galerię - dzień na zdjęciach>>>

mch