Logo Polskiego Radia
polskieradio.pl
Katarzyna Karaś 15.08.2012

"Budowa narodowej zdolności obronnej to nasz obowiązek"

- Absolutnie konieczne jest kontynuowanie wysiłku na rzecz modernizacji polskich sił zbrojnych - powiedział prezydent.
Bronisław KomorowskiBronisław KomorowskiPAP/Rafał Guz

W przemówieniu z okazji Święta Wojska Polskiego prezydent po raz kolejny podkreślił, że nasza armia potrzebuje nowoczesnego, wpisującego się w projekt ogólnonatowski, systemu obrony przestrzeni powietrznej. Jest on niezbędny, ponieważ bez zdolności ochrony przed atakiem z powietrza, w tym zwłaszcza przy pomocy rakiet, wydatki ponoszone dzisiaj na modernizację sił zbrojnych mogą okazać się bezużyteczne w chwili zagrożenia.
- Budowa własnej narodowej zdolności obronnej to nasz główny obowiązek wobec ojczyzny, a także wobec NATO, bo własny system obronny będzie zawsze podstawą gwarancji naszego bezpieczeństwa i częścią siły Sojuszu jako całości - stwierdził prezydent. Zdaniem Komorowskiego, "absolutnie konieczne jest kontynuowanie wysiłku na rzecz modernizacji polskich sił zbrojnych".

Podsumowując dotychczasowe osiągnięcia w modernizacji sił zbrojnych, prezydent zaznaczył, że konieczne jest kontynuowanie tego procesu przede wszystkim pod kątem obrony terytorium kraju. Jednym z kluczowych elementów pozostaje stworzenie nowoczesnej obrony powietrznej - będącej fragmentem wielkiego systemu tworzonego przez Sojusz Północnoatlantycki.
Jej budowa nie wymagałaby wyasygnowania dodatkowych pieniędzy. Przedsięwzięcie byłoby finansowane w ramach budżetu wojska. Z każdym rokiem zwiększa się on dzięki wzrostowi PKB. Istotne środki możemy też uzyskać dzięki oszczędnościom związanym ze stopniowym wygaszaniem misji w Afganistanie. W ciągu ostatnich paru lat naszej obecności w Afganistanie przeznaczyliśmy na ten cel ok. 5 mld zł.
Podkreślił, że "bez skutecznej tarczy chroniącej przed atakiem z powietrza wydatki na modernizację sił zbrojnych ponoszone dzisiaj mogą okazać się bezużyteczne w godzinie zagrożenia". - To przedsięwzięcie konieczne, by mniej się obawiać pomruków niezadowolenia z tytułu naszego zaangażowania w umacnianie bezpieczeństwa własnego, w siłę całości sojuszu północnoatlantyckiego, czy też w bezpieczeństwo naszego amerykańskiego sojusznika - dodał.
Prezydent przypomniał również o innych priorytetach rozwoju sił zbrojnych - usprawnieniu systemu dowodzenia, reformie szkolnictwa wojskowego oraz wyposażeniu Marynarki Wojennej w sprzęt potrzebny przede wszystkim do obrony polskiego wybrzeża. Wymienione elementy wraz z modernizacją obrony powietrznej znalazły się wśród określonych przez prezydenta w listopadzie 2011 roku "Głównych kierunków rozwoju Sił Zbrojnych RP oraz ich przygotowań do obrony państwa na lata 2013- 2022”. Obecne działania stanowią kontynuację reformy polskiej armii zainicjowanej przez Bronisława Komorowskiego jeszcze w 2001 roku, gdy pełnił funkcję ministra obrony narodowej.