Logo Polskiego Radia
IAR
Katarzyna Karaś 15.08.2012

Cyryl I dla Polskiego Radia: łączy nas ból, ale i radość

- Proces pojednania polsko-rosyjskiego nie powinien być przywiązany do kontekstów politycznych - twierdzi w rozmowie z Polskim Radiem patriarcha Moskwy i całej Rusi Cyryl I. Posłuchaj całego wywiadu w czwartek rano w Jedynce i w Trójce.
Cyryl ICyryl I Wikipedia/CC/Serge Serebro, Vitebsk Popular News

Patriarcha Cyryl I jest przekonany, że wspólne przesłanie przedstawicieli dwóch Kościołów odgrywających znaczącą rolę w swoich krajach sprawi, że ludzie zaczną modlić się o poprawę polsko-rosyjskich stosunków.

W rozmowie z Polskim Radiem patriarcha Cyryl I przypomniał, że w historii naszych stosunków było wiele bólu, ale i radosnych wydarzeń. W opinii prawosławnego duchownego błędem byłoby upolitycznianie procesu pojednania.
- Myślę, że podjęcie tego tematu przez Cerkiew jest pozbawione wszelkiej polityki. Jeśli do naszej wspólnej z Kościołem Katolickim inicjatywy przywiążemy kontekst polityczny początków XXI wieku, popełnimy wielki błąd - powiedział.
Wysłuchaj całego wywiadu z patriarchą Cyrylem I w radiowej Jedynce w czwartek, 16 sierpnia, o godz. 6.45. Rozmowy będzie można posłuchać również w porannym wydaniu "Zapraszamy do Trójki" o godz. 7.15.

Patriarcha Cyryl I w Polsce
Wizyta w Polsce Jego Świątobliwości Cyryla I Patriarchy Moskiewskiego i całej Rusi potrwa od 16 do 19 sierpnia. Jej najważniejszym punktem będzie podpisanie na Zamku Królewskim Orędzia do Narodów Rosji i Polski wystosowanego wspólnie przez Kościół katolicki w Polsce (w osobie arcybiskupa Józefa Michalika) i Rosyjską Cerkiew Prawosławną.
W programie pobytu Cyryla I także m.in. spotkanie z episkopatem Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, z polskimi parlamentarzystami, intelektualistami i dyplomatami, a także wizyta w cerkwi Św. Ducha w Białymstoku i udział w sierpniowych uroczystościach na świętej górze Grabarce.
Przyjazd Cyryla do Polski to pierwsza w historii wizyta zwierzchnika Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej w naszym kraju. Sam Cyryl był w Polsce kilka razy w charakterze metropolity smoleńskiego i kaliningradzkiego. W 2004 r. otrzymał tytuł doktora honoris causa Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie.
Cyryl I uważany jest za liberała i zwolennika większego udziału Cerkwi w polityce. Uchodzi też za orędownika zbliżenia prawosławia i katolicyzmu.


IAR, kk