Logo Polskiego Radia
IAR
Artur Jaryczewski 31.08.2012

Porozumienia Sierpniowe - narodziny wolności!

Z okazji 32. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych Bronisław Komorowski spotka się z bohaterami ówczesnych wydarzeń.
Porozumienia Sierpniowe - narodziny wolnościLudek/Wikimedia Commons
Posłuchaj
  • Jan Lityński, doradca prezydenta
  • Jan Paweł II, (archiuwum Polskiego Radia)
  • Lech Wałęsa, (archiwum Polskiego Radia)
Czytaj także

Prezydent wręczy odznaczenia państwowe ponad 40 działaczom opozycji demokratycznej, w tym między innymi pierwszego Niezależnego Zrzeszenia Studentów, Wydawnictwa CDN, Niezależnej Oficyny Wydawniczej NOWA. W uroczystości weźmie udział były prezydent Lech Wałęsa.

Działacz opozycyjny, doradca prezydenta Jan Lityński wspomina, że 31 sierpnia 1980 roku panował nastrój euforii. Po raz pierwszy bowiem władza uznała, że istnieje społeczeństwo, które ma prawo do samorealizacji w postaci niezależnych, samorządnych związków zawodowych. Jan Lityński przypomniał, że robotnicy chcieli wolnych związków zawodowych, na to się jednak władza nie zgodziła, dlatego wybrano "Niezależny Samorządny Związek Zawodowy". Od tego momentu wiadomo było, że nic nie będzie takie same, że nawet jeśli władza złamie ustalenia, to społeczeństwo się zorganizuje, mówił działacz. Podkreślił, że w momencie podpisywania porozumień, razem z przyjaciółmi siedział w więzieniu. Dlatego, jak dodał, "dla nas to także była euforia wyjścia z więzienia, bo dzień po podpisaniu porozumień nas wypuszczono".

Zobacz serwis Polskiego Radia - Sierpień 80 >>>

Jan Lityński żałuje, że nie ma wspólnych obchodów rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych. Jak mówił, to nawet nie musi być jedna uroczystość, co wspólne poczucie, że opozycja odniosła wtedy sukces. Tymczasem, zdaniem Lityńskiego, ci, którzy chcą obchodzić rocznicę oddzielnie, akcentują nie tylko różnice obecne, ale negują także wspólne działanie w opozycji.

Za symboliczną datę podpisania Porozumień Sierpniowych przyjmuje się właśnie 31 sierpnia - podpisanie porozumienia w Gdańsku. Dzień wcześniej podobne porozumienie podpisano w Szczecinie, a 3 września w Jastrzębiu. W 2005 roku Sejm ustanowił 31 sierpnia świętem państwowym. Jest to Dzień Wolności i Solidarności.

IAR/aj