Logo Polskiego Radia
PAP
Martin Ruszkiewicz 25.09.2012

Spór o wyspy Senkaku. "Depczecie fakty historyczne"

Chińskie władze opublikowały białą księgę na temat administrowanych od lat przez Japonię wysp Diaoyu (jap. Senkaku) na Morzu Wschodniochińskim.
Wyspy Senkaku: Uotsuri-jima, Kita Ko-jima i Minami Ko-jimaWyspy Senkaku: Uotsuri-jima, Kita Ko-jima i Minami Ko-jimaBehBeh/Wikimedia Commons

Upaństwowienie przez Japonię wysp "rażąco narusza suwerenność terytorialną Chin i depcze fakty historyczne oraz znajomość prawa międzynarodowego" - napisano w dokumencie. Agencja Xinhua pisze, że "wyspy Diaoyu to nieodłączna część terytorium Chin".

W białej księdze opublikowanej przez Biuro Informacji Rady Państwa oskarżono japońskie władze o "jednostronne kroki" w sprawie wysp, zwłaszcza poprzez rozciągnięcie nad nimi państwowej kontroli.

11 września władze w Tokio ogłosiły decyzję o odkupieniu od prywatnych japońskich właścicieli bezludnych wysp, do których pretensje roszczą sobie zarówno Chiny, Japonia, jak i Tajwan. W reakcji na tę decyzję doszło w Chinach do fali gwałtownych antyjapońskich protestów.

"Poważnie narusza to (decyzja Tokio) suwerenność Chin i jest niezgodne z porozumieniem i konsensusem osiągniętym między starszym pokoleniem przywódców obu krajów" - czytamy w dokumencie.

"Diaoyu należą do Chin!"

Kiedy Japonia i Chiny ustanowiły stosunki dyplomatyczne w 1972 roku, ówcześni przywódcy obu krajów, "działający w szerzej pojętym interesie chińsko-japońskich stosunków, osiągnęli znaczące porozumienie i konsensus w sprawie "rozwiązania kwestii wysp Diaoyu w późniejszym terminie" - napisano.

Według publikacji chociaż dynastia Qing (dynastia mandżurska, ostatnia dynastia w Chinach, panująca w latach 1644-1911/12) scedowała Tajwan i wyspy Diaoyu na rzecz Japonii w następstwie porażki w wojnie chińsko-japońskiej, to "okupacja wysp przez Japonię" podczas wojny w 1895 r. była "nielegalna i jest nieważna".

- Po II wojnie światowej wyspy Diaoyu zostały zwrócone Chinom zgodnie z takimi międzynarodowymi dokumentami jak Deklaracja Kairska (z 1943 r.) czy Proklamacja Poczdamska (1945 r.)" - napisano w białej księdze. "Bez względu na to, jakie jednostronne kroki Japonia podejmie wobec wysp Diaoyu, nie zmieni to faktu, że należą one do Chin - podkreślono.

Diaoyu (Senkaku) leżą w pobliżu bogatych łowisk oraz prawdopodobnie dużych złóż ropy naftowej i gazu.

Zobacz galerię - Dzień na zdjęciach >>>

PAP, mr