Logo Polskiego Radia
polskieradio.pl
Szymon Gebert 15.10.2012

Jest zgoda Londynu: referendum ws. niepodległości Szkocji w roku 2014

Umowa została zawarta przez premiera Davida Camerona i pierwszego ministra Alexa Salmonda w Edynburgu.
Pierwszy Minister Szkocji Alex Salmond (po prawej) na wprost premiera Wielkiej Brytanii Davida Camerona. W tle Sekretarz Szkocji Michael Moore i zastępca Pierwszego Ministra Nicola SturgeonPierwszy Minister Szkocji Alex Salmond (po prawej) na wprost premiera Wielkiej Brytanii Davida Camerona. W tle Sekretarz Szkocji Michael Moore i zastępca Pierwszego Ministra Nicola SturgeonPAP/EPA/GORDON TERRIS

Powszechne głosowanie odbędzie się w 2014 roku; Szkoci odpowiedzą w nim prostym „tak/nie” na pytanie czy chcą, by Szkocja opuściła Wielką Brytanię. Oddać głos będą mogli także 16- i 17-latkowie. Politycy odrzucili postulat o dodatkowe pytanie w referendum. Miało ono dotyczyć rozszerzenie uprawnień autonomicznych władz w przypadku, gdyby większość głosujących odrzuciła pomysł niepodległości.

O referendum od lat zabiegali szkoccy nacjonaliści. Z ich poglądami nie zgadza się jednak większość Szkotów - według sondaży ponad połowa chce pozostanie w unii z Londynem, a jedynie około 1/4 chce jej zerwania.

Od 1998 roku Szkocja posiada szeroką autonomię. Parlament i rząd Szkocji w Edynburgu mogą decydować między innymi o rolnictwie, służbie zdrowia, edukacji czy wymiarze sprawiedliwości. O strategicznych kwestiach takich jak zyski z wydobycia ropy naftowej, polityka zagraniczna czy siły zbrojne pozostają w gestii rządu w Londynie.

Zobacz naszą galerię DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>

IAR, BBC, "The Guardian", sg