Logo Polskiego Radia
PAP
Łukasz Urynowicz 25.10.2012

CBOS: 68 proc. ankietowanych nie ma wpływu na sprawy kraju

30 proc. respondentów uważa, że może na nie wpływać. 50 proc. uważa, że oddziałuje na sprawy lokalne. Odmiennego zdania jest 47 proc. badanych.

Centrum Badania Opinii Społecznej wyniki swojego sondażu przesłało Polskiej Agencji Prasowej w czwartek. Fundacja zauważa, że w stosunku do badań sprzed dwóch lat nieco mniej osób jest przekonanych o swoim wpływie na sprawy państwowe.

Lepiej prezentuje się skala poczucia oddziaływania na politykę lokalną. Wyniki badań praktycznie nie różnią się od tych ostatnich, lecz w stosunku do lat 90. można zauważyć spektakularny wzrost. Na przykład w 1992 roku 16 proc. respondentów uważało, że ma wpływ na politykę lokalną, a o jego braku - 79 proc.

Poczuciu wpływu na sprawy lokalne i krajowe sprzyja młodszy wiek, wyższe wykształcenie i mieszkanie w największych aglomeracjach, wysokie dochody na osobę w gospodarstwie domowym i dobra sytuacja materialna.

Polacy niechętnie angażują się społecznie

W polu badań znalazła się także działalność społeczna – respondenci odpowiadali, w jakie jej formy angażowali się w ciągu ostatniego roku. Najwięcej, bo 27 procent badanych, przekazywało lub zbierało pieniądze na cele dobroczynne lub społeczne. 25 proc. podpisało petycję w jakiejś sprawie, a 12 proc. uczestniczyło w zgromadzeniu politycznym. 10 proc. respondentów bojkotowało lub celowo kupowało pewne towary z powodów politycznych, etycznych lub ze względu na ich ekologiczny charakter. Tyle samo pytanych próbowało skontaktować się z politykiem lub urzędnikiem państwowym w celu wyrażenia swoich poglądów.

Według CBOS można powiedzieć, że 54 proc. Polaków nigdy nie angażowało się w żadną z powyższych form działalności obywatelskiej, a 69 proc. badanych nie wykazało takiej aktywności w ciągu minionego roku. Zaangażowani społecznie Polacy stanowią mniej niż jedną piątą społeczeństwa – 19 procent.

łu