Logo Polskiego Radia
IAR
Agnieszka Kamińska 08.11.2012

Kilkadziesiąt ofiar trzęsienia ziemi w Gwatemali

48 ofiar śmiertelnych, 23 zaginione i ponad 300 zniszczonych budynków. To efekt silnego trzęsienia ziemi, jakie nawiedziło w środę Gwatemalę.
San Marcos w Gwatemali po trzęsieniu ziemiSan Marcos w Gwatemali po trzęsieniu ziemiPAP/EPA.

W kraju są problemy z dostępem do wody pitnej. Epicentrum wstrząsów o sile przeszło 7 stopni w skali Richtera znajdowało się pod oceanem, 45 kilometrów od miasta Champerico.

Najbardziej ucierpiał zachodni region San Marcos, przy granicy z Meksykiem. Tam zginęło 39 osób. Tam też są problemy z dostępem do wody pitnej - na odcinku między miastami San Pedro i San Marcos. Sprawa ma być rozwiązana do piątku.

EPA/Dixon
PAP/EPA/Dixon Vasquez / La Red Deportiva

W szpitalach przebywa jeszcze 150 osób, w większości niegroźnie rannych. Ponad 300 domów zostało uszkodzonych, ucierpiały też budynki użyteczności publicznej, w tym szkoły. Ponad ćwierć miliona obywateli nie ma prądu. W związku z trzęsieniem ziemi prezydent Gwatemali Otto Perez ogłosił trzydniową żałobę narodową.

Wstrząsy były odczuwalne w mniejszym stopniu także w Meksyku i Salwadorze. Gwatemalę, leżącą na styku kilku płyt tektonicznych, regularnie nawiedzają większe bądź mniejsze trzęsienia ziemi. W najbardziej tragicznym, w 1976 roku, zginęło około 23 tysięcy osób, a ponad 75 tysięcy zostało rannych.

IAR/agkm

Galeria: dzień na zdjęciach >>>

Gwatemala
Gwatemala w Ameryce Środkowej, Wikipedia cc/CIA World Factbook