Logo Polskiego Radia
IAR
Tomasz Jaremczak 05.02.2013

Miller: nie narazimy naszych sojuszników

- Polska nie przekaże żadnych materiałów ws. współdziałania wywiadowczego, czy walki z terroryzmem. Naraziłaby w ten sposób bezpieczeństwo własne i sojuszników - powiedział były premier Leszek Miller.
Leszek Miller był premierem, gdy w Polsce miały działać więzienia CIALeszek Miller był premierem, gdy w Polsce miały działać więzienia CIAPAP/Tomasz Gzell

Europejski Trybunał Praw Człowieka odtajnił rozpoznawanie skargi Abd al-Rahima al-Nashiriego, który twierdzi, że był więziony w domniemanym więzieniu CIA w Polsce. Sędziowie Trybunału postanowili odstąpić od ogólnie stosowanych zasad i znieśli poufny charakter postępowania.

Leszek Miller, który był premierem, kiedy w Polsce miały działać więzienia CIA, twierdzi, że w ten sposób Trybunał sygnalizuje, iż chce szybko zakończyć postępowanie w tej sprawie.

Zwrócił też uwagę, że polskie oddziały wojskowe nadal są w Afganistanie, a w związku z tym - zaznaczył - jakiekolwiek ujawnianie materiałów spowodowałoby zagrożenia życia naszych żołnierzy. - Nie znam państwa, które chciałoby przekazywać tajne informacje o operacjach wywiadowczych, chyba że jest to państwo w stanie całkowitego rozkładu. Ufam, że państwo polskie nie jest w stanie rozkładu - powiedział lider Sojuszu.

Zobacz galerię - Dzień na zdjęciach >>>

O domniemanych tajnych więzieniach CIA, w których mieli być przetrzymywani i przesłuchiwani członkowie Al Kaidy, po raz pierwszy pisał w 2005 roku amerykański dziennik "The Washington Post". Miały się znajdować w Afganistanie, Tajlandii i we wschodniej Europie. Amerykańska organizacja obrony praw człowieka Human Rights Watch stwierdziła, że były w Rumunii lub w Polsce.

IAR, tj