Logo Polskiego Radia
polskieradio.pl
Katarzyna Karaś 18.02.2013

Prokuratura zarządziła ponowne badania DNA ofiar Smoleńska

Eksperci krakowskiego Instytutu Ekspertyz Sądowych mają wykonać analizę próbek z materiałem genetycznym, wykorzystanych w rosyjskim śledztwie - podało RMF FM.
Wrak TU-154, który rozbił się pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 rokuWrak TU-154, który rozbił się pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 rokuWłodzmierz Pac, Polskie Radio

Celem analizy ma być weryfikacja dotychczasowych ustaleń polskiego śledztwa. Z każdego ciała ofiary katastrofy pobrano podwójne próbki materiału genetycznego. Polscy biegli pracowali na "polskich próbkach". W sierpniu do Polski przyjechały "rosyjskie próbki". Specjaliści z krakowskiego instytutu mają je porównać.
Zobacz serwis specjalny - Smoleńsk 2010>>>

Jak poinformowało RMF FM, do końca lutego prokuratura zakończy ponowne badanie genetyczne materiału zabezpieczonego w Rosji przed pogrzebem Tomasza Merty. Jeśli biegli z Krakowa wykryją błędy w próbkach DNA przypisanych do byłego wiceministra kultury, jego ciało prawdopodobnie zostanie ekshumowane.
12 listopada 2012 roku w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie i na cmentarzu w warszawskich Pyrach ekshumowano ciała dwóch ofiar katastrofy - duchownych. Okazało się, że ciała zostały złożone w niewłaściwych grobach.
We wrześniu 2012 roku w Warszawie i Gdańsku ekshumowano dwie ofiary katastrofy smoleńskiej. Po przeprowadzeniu badań genetycznych poinformowano, że doszło do zamiany ciała legendarnej działaczki Solidarności Anny Walentynowicz z ciałem wiceprzewodniczącej fundacji Golgota Wschodu Teresy Walewskiej-Przyjałkowskiej.
W drugiej połowie października 2012 roku dokonano ekshumacji ostatniego prezydenta na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego oraz innej ofiary - na wniosek rodziny nie ujawniono, o kogo chodziło. W tym przypadku również potwierdzono, że doszło do błędnej identyfikacji tych ciał.
W śledztwie dotyczącym katastrofy smoleńskiej wojskowa prokuratura dokonała również ekshumacji trzech innych ofiar tragedii - Zbigniewa Wassermanna (2011) oraz Przemysława Gosiewskiego i Janusza Kurtyki (obie marzec 2012). Prokuratorzy poinformowali, że nie mają wątpliwości dotyczących tożsamości tych ciał.
W katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem, 10 kwietnia 2010 roku zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i inni przedstawiciele najwyższych władz państwowych.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
RMF FM, IAR, PAP, kk