Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Agnieszka Kamińska 22.02.2013

Amerykańscy żołnierze wylądują w Powidzu

Do bazy w Powidzu przyleci kilkudziesięciu żołnierzy USA. Będą się szkolić do 9 marca, korzystając z trzech transportowych herculesów.
Hercules C-130JHercules C-130J www.33blot.sp.mil.pl
Posłuchaj
  • pułkownik Artur Goławski z Dowództwa Sił Powietrznych
Czytaj także

Pierwszy pododdział lotniczy sił powietrznych USA powinien pojawić się tam o godzinie 11:00. Żołnierze armii Stanów Zjednoczonych przylecą samolotem transportowym hercules - powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej pułkownik Artur Goławski z Dowództwa Sił Powietrznych.

Wystartują z bazy wojskowej w Ramstein w Niemczech. Do naszego kraju przyleci kilkadziesiąt osób i od razu rozpoczną się wspólne ćwiczenia. Na początek teoria i manewry na ziemi związane z obsługą techniczną transportowych herculesów.

Ćwiczenia w Polsce

Tego typu maszyny są na wyposażeniu bazy w Powidzu. Amerykańscy żołnierze spędzą u nas dwa tygodnie. W tym czasie - oprócz wspólnych manewrów z naszymi lotnikami - będą wykonywać też własne ćwiczenia. Chcą się przeszkolić w nocnych zrzutach oraz lądowaniu na jak najkrótszym pasie. Niewykluczone, że przećwiczą również lądowanie w terenie nieutwardzonym, na przykład na trawie.

Pułkownik Goławski wyjaśnia, że manewry w Polsce będą dla amerykańskich gości nowym wyzwaniem. Teraz ćwiczą tylko nad terytorium Europy Zachodniej. W Polsce nie znają geografii, nie można tu latać "na pamięć" albo na podstawie obserwacji autostrad, linii kolejowych czy rzek. Tu wszystko jest dla nich nowe.

Kolejna tura w Łasku

Kolejne dwa samoloty transportowe z Amerykanami wylądują w Powidzu w sobotę wczesnym popołudniem. A w maju przyleci kolejna grupa lotników. Tym razem pojawią się w bazie w Łasku i będą to piloci wielozadaniowych maszyn F-16.

Wizyta żołnierzy armii USA to efekt podpisanego na jesieni ubiegłego roku porozumienia. Wtedy to do Łasku przylecieli pierwsi Amerykanie. Kierownictwo MON zapowiedziało wtedy, że żołnierze z amerykańską flagą na ramieniu będą się pojawiać w Polsce regularnie - co trzy miesiące.

Major Matthew Spears, odpowiadający za przygotowanie pobytu amerykańskich lotników w Polsce, poinformowa, że kolejna rotacja jest planowana między 10 a 26 maja. Wówczas - jak przewiduje obecny plan - w 32. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Łasku (Łódzkie) ma ćwiczyć ok. 120 lotników i sześć samolotów F-16 ze 176. Eskadry Lotnictwa Myśliwskiego, stacjonującej na co dzień koło Madison w stanie Wisconsin.
Na początku listopada 2012 r. w Łasku zainaugurował działalność Aviation Detachment, naziemny pododdział przygotowujący rotacyjne ćwiczebne pobyty amerykańskich samolotów w Polsce. Pododdział odpowiada za logistykę i administrację.
Zgodnie z polsko-amerykańskim porozumieniem Amerykanie będą przybywali na ćwiczenia raz na kwartał - dwa razy w roku mają przylatywać bojowe F-16, korzystając z baz w Łasku i w poznańskich Krzesinach; dwa razy transportowe C-130 hercules, które będą stacjonować w Powidzu. W ramach wymiany szkoleniowej polscy oficerowie w USA będą ćwiczyć w bazach Luke (Arizona) i Pope (Północna Karolina), gdzie też stacjonują F-16 i C-130.
Plany rotacyjnych pobytów amerykańskich lotników w Polsce potwierdzili w grudniu 2010 r. w Waszyngtonie prezydenci Barack Obama i Bronisław Komorowski. Porozumienie zamierzano podpisać przy okazji wizyty prezydenta USA w Polsce w maju 2011 r., nie zdążono jednak zakończyć negocjacji. Memorandum dotyczące okresowych pobytów amerykańskich lotników, stałego stacjonowania w Polsce pododdziału zabezpieczającego oraz wspólnych ćwiczeń podpisali w czerwcu 2011 r. ówczesny minister obrony Bogdan Klich i ówczesny ambasador USA Lee A. Feinstein.
W maju 2012 r. szef MON Tomasz Siemoniak i szef sztabu sił powietrznych USA gen. Norton A. Schwartz podpisali porozumienie ws. wymiany personelu wojskowego. Koszty utrzymania osób wysłanych poniesie strona delegująca

IAR/PAP/agkm