Logo Polskiego Radia
PAP
Michał Chodurski 28.02.2013

Posłowie przeciwko ulgom dla Polaków na Litwie

Opozycja litewska zaskarżyła w sądzie rozporządzenie ministra oświaty Litwy wprowadzające ulgi przy ocenie egzaminu maturalnego z języka litewskiego w szkołach mniejszości narodowych.
Siedziba litewskiego parlamentuSiedziba litewskiego parlamentuWikipedia/CC/Marcin Białek

Wniosek podpisali posłowie partii konserwatywnej Związek Ojczyzny - Litewscy Chrześcijańscy Demokraci Valentinas Stundys i Stasys Szedbaras, oraz posłowie z Ruchu Liberałów Gintaras Steponaviczius i Dalia Teiszerskyte.

We wniosku napisano, że minister oświaty Dainius Pavalkis podpisując w ubiegłym tygodniu rozporządzenie naruszył konstytucję, która przewiduje zasadę równości wobec ustaw, a także naruszył przewidziany tryb zatwierdzania zmian w egzaminach maturalnych.

Posłowie podkreślają również, że egzamin z języka litewskiego na Litwie jest jednocześnie obowiązkowym egzaminem wstępnym na wyższe uczelnie kraju, dlatego też, ich zdaniem, przewidziane ulgi "godzą w oczekiwania szkół wyższych".

Dziekan Wydziału Filologii Uniwersytetu Wileńskiego Antanas Smetona już w ubiegłym tygodniu nie wykluczył, że w związku z wprowadzeniem ulg na egzaminie maturalnym z języka litewskiego, jego uczelnia wprowadzi egzamin wstępny z litewskiego.

Nowa redakcja ustawy o oświacie, którą parlament przyjął w 2011 roku, przewiduje ujednolicenie egzaminu maturalnego z języka litewskiego w szkołach litewskich i w szkołach mniejszości narodowych. Ujednolicony egzamin ma obowiązywać już od tego roku, tymczasem program nauczania litewskiego w szkołach mniejszości został ujednolicony z programem szkół litewskich dopiero przed dwoma laty. W związku z tym abiturienci szkół mniejszości narodowych uznali, że nie mają równych szans z uczniami szkół litewskich i domagali się ułatwień przy zdawaniu matury.

Podpisane przez ministra oświaty rozporządzenie przewiduje, że maturzystów ze szkół z językami nauczania polskim, rosyjskim i białoruskim będzie obowiązywało krótsze wypracowanie - minimalnie 400 słów, w szkołach litewskich - 500. Maturzyści szkół mniejszości będę też mogli popełnić więcej błędów - do 27, a w szkołach litewskich - do 13.

O wprowadzenie ulg zabiegała Akcja Wyborcza Polaków na Litwie (AWPL). AWPL zagroziła nawet, że wyjdzie z koalicji, jeżeli minister nie podpisze odpowiedniego rozporządzenia.

''

tagi: Litwa