Logo Polskiego Radia
PAP
Tomasz Owsiński 28.03.2013

Sejm zniesie wszystko, co zrobił Gowin z sądami?

Marszałek Sejmu Ewa Kopacz podała , że Sejm na najbliższym posiedzeniu - planowanym na 3-5 kwietnia - zajmie się obywatelskim projektem, który przywraca wcześniejszą strukturę sądów rejonowych.
Sejm RPSejm RPsejm.gov.pl/Krzysztof Białoskórski

Minister sprawiedliwości od początku roku zmienił tę strukturę.
- Trybunał Konstytucyjny wypełnił swoją rolę, minister sprawiedliwości Jarosław Gowin ma powód do pewnego rodzaju satysfakcji. Nie zapominajmy, że czas jest trudny również dla ministra Gowina - bo będziemy procedować na posiedzeniu (Sejmu) po świętach projekt obywatelski, który znosi wszystko to, co zrobił minister Gowin swoim rozporządzenie - powiedziała Kopacz w czwartek w TVP Info.
Jak dodała, minister sprawiedliwości będzie musiał znaleźć w Sejmie poparcie dla swoich rozwiązań.
- Projekt obywatelski jest bardzo mocno popierany przez PSL, wiemy jak działacze ludowców zabiegają, promują ten projekt w terenie. To nie znaczy wcale, że nie powinniśmy bardzo głęboko i rozważnie pomyśleć, co jest lepsze dla małych miejscowości i małych sądów - propozycja Gowina, czy też propozycja w (obywatelskim) projekcie ustawy - powiedziała marszałek Sejmu.
Kopacz podkreśliła też, że premier Donald Tusk jednoznacznie zapewnił, że - niezależnie od tego jaki będzie los ustawy obywatelskiej w Sejmie - to Gowin utrzyma swoje stanowisko.
Obywatelski projekt został opracowany w końcu maja zeszłego roku. Przy wsparciu m.in. PSL zebrano pod nim 150 tys. podpisów. Projekt wyszczególnia wszystkie istniejące do końca zeszłego roku sądy wraz z ich okręgami. Każda zmiana okręgu musiałaby w przyszłości następować w trybie nowelizacji ustawy tak, by minister nie mógł takich zmian dokonywać rozporządzeniem.
Cała opozycja i PSL deklarują poparcie dla obywatelskiego projektu ustawy; przeciwna propozycji jest tylko PO. Głosy opozycji i PSL-u wystarczą do uchwalenia ustawy.
Na początku października 2012 r. minister sprawiedliwości podpisał rozporządzenie, zgodnie z którym 79 małych sądów rejonowych - o limicie etatów do dziewięciu sędziów włącznie - zostało zniesionych i stało się wydziałami zamiejscowymi większych jednostek. Zmiany weszły w życie 1 stycznia 2013 r.

to