Logo Polskiego Radia
PAP
Agnieszka Kamińska 29.03.2013

Dariusz Łuczak kandydatem na szefa ABW

Dariusz Łuczak pełni obowiązki szefa ABW od czasu, gdy w połowie stycznia zrezygnował gen. Krzysztof Bondaryk. Wcześniej był jego zastępcą.
Dariusz Łuczak kandydatem na szefa ABWPAP/Rafał Guz

fot.
fot. ABW

Kandydatem na stanowisko szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego jest płk Dariusz Łuczak - poinformowało w piątek CIR. Premier Donald Tusk rozpoczął procedurę opiniowania Łuczaka na szefa ABW.
15 stycznia w związku z planowaną reformą do dymisji podał się szef ABW Krzysztof Bondaryk. Obowiązki po Bondaryku (został doradcą szefa MON Tomasza Siemoniaka) w połowie stycznia przejął jego zastępca Dariusz Łuczak.
Szef rządu wielokrotnie mówił o potrzebie reformy systemu służb specjalnych tak, by były one bardziej wyspecjalizowane - chodzi np. o to, by ABW koncentrowała się na wyprzedzającym informowaniu o zagrożeniach oraz zwalczaniu najważniejszej części przestępczości gospodarczej i terrorystycznej. Według premiera proponowany kierunek zmian w ABW jest inny od wyobrażenia Bondaryka, stąd jego rezygnacja.

Szefa ABW powołuje i odwołuje premier, po zasięgnięciu opinii prezydenta, Kolegium ds. Służb Specjalnych oraz Sejmowej Komisji do Spraw Służb Specjalnych. Z nieoficjalnych informacji PAP zbliżonych do sprawy wynika, że Kolegium ma zaopiniować kandydaturę Łuczaka zaraz po świętach, czyli 2 kwietnia. Zgodnie z ustawą o ABW w przypadku "zwolnienia stanowiska szefa Agencji lub czasowej niemożności sprawowania przez niego funkcji, Prezes Rady Ministrów może powierzyć pełnienie obowiązków szefa, na czas nie dłuższy niż 3 miesiące, jego zastępcy lub innej osobie". Oznacza to, że rozpoczęta przez premiera procedura powinna się zakończyć do połowy kwietnia.
Nowy szef ABW przeprowadzi reformę służb?
Premier mówił we wtorek, że czeka na propozycje (w sprawie szefa ABW, red.) od ministra spraw wewnętrznych Bartłomieja Sienkiewicza. W imieniu szefa rządu od końca lutego koordynuje i sprawuje on nadzór nad pięcioma służbami specjalnymi w tym ABW.
Przed tygodniem Sienkiewicz powiedział, że dyskusja nad reformą służb specjalnych powinna zostać odłożona do czasu wyboru nowego szefa ABW. - Moją rzeczą jest, aby doprowadzić do tego, by jak najszybciej szef ABW został zaopiniowany i mianowany zgodnie z procedurami. Dopiero od tego momentu będzie można poważnie przeanalizować materiały, które zostały zgromadzone w procesie konsultacji prowadzonych przez mojego poprzednika i Kolegium ds. Służb Specjalnych dotyczących reformy sektora - mówił wówczas Sienkiewicz.

Nowy szef ABW

54-letni płk Dariusz Łuczak to wcześniejszy zastępca szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, odpowiedzialny w Agencji za bezpieczeństwo ekonomiczne państwa, kontrwywiad oraz zwalczanie terroryzmu.

Łuczak z wykształcenia jest prawnikiem, ukończył studia w białostockiej filii Uniwersytetu Warszawskiego. Na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych był członkiem Zarządu Regionu NSZZ "Solidarność" w Białymstoku. Od 1981 do 1990 roku pracował jako mechanik-instruktor zawodu w Zespole Szkół Zawodowych w Hajnówce. Od 1990 do 1995 roku pełnił funkcję zastępcy kierownika w Urzędzie Rejonowym w Hajnówce.
W 1995 roku rozpoczął służbę w Delegaturze Urzędu Ochrony Państwa w Białymstoku. W latach 1999-2001 pełnił tam funkcję zastępcy szefa, a od roku 2001 do 2002 szefa delegatury. Od 2002 do 2008 roku stał na czele białostockiej Delegatury Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, powstałej w miejsce Urzędu Ochrony Państwa.
Od 2008 do 2011 roku był dyrektorem departamentu ochrony ekonomicznych interesów państwa i zwalczania przestępczości zorganizowanej Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.
W latach 2011-2012 był odpowiedzialny za trzy departamenty: bezpieczeństwa ekonomicznego państwa, kontrwywiadu oraz zwalczania terroryzmu Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. W tym samym czasie pełnił również obowiązki dyrektora delegatury stołecznej Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, którą współtworzył.

PAP/agkm

Galeria: dzień na zdjęciach >>>