Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Tomasz Owsiński 29.03.2013

Kard. Dziwisz: Kościół nie boi się krytyki opartej na prawdzie

Ustawy wprowadzające metodę in vitro i związki partnerskie nie służą dobru narodu - mówił do pielgrzymów zgormadzonych na Drodze Krzyżowej w Kalwarii Zebrzydowskiej kardynał Stanisław Dziwisz.
Misterium Męki Pańskiej w Kalwarii ZebrzydowskiejMisterium Męki Pańskiej w Kalwarii ZebrzydowskiejPaweł Pawlica
Posłuchaj
  • Relacja Pawła Pawlicy, Droga Krzyżowa w Kalwarii Zebrzydowskiej (IAR)
Czytaj także

Metropolita Krakowski podczas kazania przy jednej ze stacji drogi krzyżowej zaznaczał, że Kościół stoi na straży prawa naturalnego jako fundamentu życia ludzi i rodzin. Dodał, że Kościół piętnuje projekty ustaw, które naruszają godność człowieka. W tym miejscu wskazał na "manipulację ludzkimi zarodkami" oraz chęć zmiany definicji małżeństwa obowiązującej w Polsce.
Kardynał Stanisław Dziwisz dodawał również, że wiernym i hierarchii kościoła potrzebna jest odnowa duchowa, którą zapoczątkował papież Franciszek. Zaznaczał, że polski Kościół musi zmierzyć się z atakami pod swoim adresem. Stwierdził przy tym, że krytyka jest słuszna, jeśli opiera się na prawdzie i piętnuje słabości. - Nie możemy się jednak godzić na to, aby opierała się na braku prawdy i naruszała podstawowe zasady współżycia społecznego - dodał.
Metropolita Krakowski przywitał i pobłogosławił tysiące pątników, którzy co roku w Wielki Piątek uczestniczą Drodze Krzyżowej przy kalwaryjskim sanktuarium.

Droga Krzyżowa w Kalwarii Zebrzydowskiej

Piątkowa część misterium Męki Pańskiej w Kalwarii Zebrzydowskiej rozpoczęła się o świcie przed Domem Kajfasza. Dziesiątki tysięcy wiernych przypatrywało się inscenizacji męki Zbawiciela, przygotowanej przez ojców bernardynów oraz osoby świeckie z różnych rejonów Polski.
Spod Domu Kajfasza wierni dotarli Dróżkami Męki Pańskiej do Ratusza Piłata. To tam odczytany został "Dekret skazujący Jezusa na śmierć przez Piłata". Po słowie pasterskim kardynała Dziwisza wierni w Drodze Krzyżowej przeszli na Wzgórze Ukrzyżowania, gdzie odprawiona została liturgia Wielkiego Piątku. Ciało Chrystusa w Eucharystii zostało przeniesione do Kaplicy Grobu na szczycie góry. Do niedzieli będzie trwała jego adoracja.
Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej jest jednym z głównych ośrodków kultu maryjnego w Polsce. Równolegle z klasztorem Bernardynów wybudowano Dróżki Męki Pańskiej, przypominające kompozycją miejsca święte w Jerozolimie. Tradycja odprawiania w Kalwarii Zebrzydowskiej misterium sięga początków XVII wieku, gdy powstało sanktuarium. W inscenizację wydarzeń Wielkiego Tygodnia zaangażowanych jest co roku około 130 aktorów amatorów.

to