Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Dominik Panek 08.04.2013

Margaret Thatcher nie żyje. Miała 87 lat

Zmarła Margaret Thatcher - poinformował jej rzecznik. Była premier Wielkiej Brytanii miała 87 lat.
Margaret ThatcherMargaret ThatcherPAP/EPA/GEOFF CADDICK
Posłuchaj
  • Nie żyje była brytyjska premier Margaret Thatcher. Relacja Grzegorza Drymera z Londynu (IAR)
  • Odejście Żelaznej Damy - rezygnacja premier Wielkiej Brytanii Margaret Thatcher (informacja radia brytyjskiego, wystąpienie Thatcher w parlamencie na temat bilansu rządów) - fragm. aud. ”7 dni w kraju i na świecie” (25.11.1990)
  • Zwycięstwo torysów - zwycięstwo Partii Konserwatywnej w wyborach w Wielkiej Brytanii (oświadczenia ustępującego premiera Jamesa Callaghana i nowej premier Margaret Thatcher) - fragm.. aud. ”7 dni w kraju i na świecie” (05.05.1979)
Czytaj także

- Z wielkim żalem Mark i Carol Thatcherowie zawiadomili, że ich matka baronessa Thatcher zmarła w poniedziałek rano w następstwie udaru - poinformował rzecznik rodziny lord Tim Bell. Była premier cierpiała od lat na demencję starczą. W 2002 roku przeszła serię niewielkich udarów mózgu. W grudniu 2012 roku trafiła do szpitala na zabieg usunięcia narośli z pęcherza moczowego.
W 2010 roku nie wzięła udziału w wydanym na jej cześć przyjęciu urodzinowym na Downing Street. Również w zeszłym roku nie było jej w gronie byłych szefów rządu na uroczystym obiedzie z okazji diamentowego jubileuszu królowej Elżbiety II.
Jak poinformowała kancelaria premiera na Downing Street, Margaret Thatcher nie będzie miała - zgodnie ze swą wolą - pogrzebu państwowego.
Margaret Thatcher w Radiach Wolności>>>
Margaret Thatcher rządziła Wielką Brytanią przez 11 lat, w latach 1979-1990. Była najdłużej urzędującym szefem brytyjskiego rządu od XIX wieku. W latach 1975-1990 kierowała Partią Konserwatywną. Była jedyną kobietą, która kiedykolwiek w Wielkiej Brytanii została wybrana na szefa partii rządzącej.
Thatcher objęła władzę podczas głębokiego kryzysu ekonomicznego, spowodowanego m.in. rozbudowaną polityką socjalną państwa i inflacją. Zastosowała twardą politykę w celu uzdrowienia gospodarki: zlikwidowała dotacje dla znacznej części państwowych firm, zatrzymała inflację kosztem zwiększonego bezrobocia, zredukowała wydatki budżetowe, obniżyła podatki oraz podwyższyła stopę procentową oszczędności. Wszystkie te działania, będące połączeniem liberalizmu, konserwatyzmu i monetaryzmu, uzyskały nazwę "thatcheryzmu".
W czasie swoich rządów Margaret Thatcher przeprowadziła wiele reform gospodarczych, z których część spotykała się z oporem społecznym. Jednym z najważniejszych celów w polityce wewnętrznej Thatcher było ograniczenie pozycji związków zawodowych. Przez blisko rok walczyła z protestami górników, które zakończyły się zamknięciem kilkunastu niedochodowych kopalń. Ze względu na stanowczość w podejmowaniu decyzji zyskała przydomek Żelaznej Damy.
W 1988 roku Thatcher odwiedziła Polskę. Zażądała wówczas od władz komunistycznych spotkania z Lechem Wałęsą, w czasie którego mówiła o zależnościach między wolną gospodarką i wolnością jednostki: "Jeżeli w państwie, w którym rządzi prawo, istnieje wolne społeczeństwo, mamy do czynienia zarówno z poszanowaniem godności jednostki, jak i z dobrobytem”.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
IAR, PAP, kk

''