Logo Polskiego Radia
IAR
Piotr Grabka 09.04.2013

Brytyjska prasa podzielona w sprawie Margaret Thatcher

Cała brytyjska prasa zamieszcza we wtorek na pierwszych stronach wielkie zdjęcia zmarłej dzień wcześniej premier Margaret Thatcher.
Nagłówki brytyjskich gazet po śmierci Margaret ThatcherNagłówki brytyjskich gazet po śmierci Margaret ThatcherPAP/EPA/ANDY RAIN

Niektóre z nich są bardziej łagodne, inne bardziej marsowe - zgodne z jej przydomkiem Żelaznej Damy. Gazety zgadzają się w ocenie jej wielkości i znaczenia światowego, ale nie spadku jaki pozostawiły jej rządy w kraju.

Prawicowy "Daily Telegraph" pisze o "obrończyni praw robotników, narodów i świata", "Żelaznej Damie, która przywróciła dumę narodowi". Daily Mail" żegna "liderkę, matkę, żonę i kobietę stanu". Lewicujący "Daily Mirror" - "nieustraszoną przywódczynię, która zrujnowała jednak wiele społeczności".

- Wielbiona i znienawidzona za życia, dzieli również Brytyjczyków po śmierci - ocenia "Mirror", przyznaje jednak, że "jej idee ukształtowały konsensus polityczny Johna Majora, Tony'ego Blaira i Gordona Browna". Tego samego zdania jest lewicowy "Guardian": "Margaret Thatcher ukształtowała kurs brytyjskiej polityki na minione ponad 30 lat". Ale dziennik negatywnie ocenia jej spuściznę: "publiczne podziały, prywatny egoizm i kult chciwości, które spętały ducha humanizmu".

Stojący na przeciwnym biegunie "Times" pisze: "Margaret Thatcher doszła do władzy pod koniec dekady, w której Brytania straciła wiarę w siebie. W najważniejszych kwestiach swoich czasów dokonała właściwych wyborów." Natomiast centrolewicowy "Independent" stwierdza: "Wierzyła, że ma bezpośredni związek z narodem, a w każdym razie z ciężko pracującą, praworządną, gotową do wyrzeczeń klasą średnią. Ale dla wielu, jeśli wręcz nie większości, stała się z biegiem czasu uosobieniem innej klasy średniej - nieczułej i zadufanej".

Margaret Thatcher w Radiach Wolności>>>
Margaret Thatcher rządziła Wielką Brytanią przez 11 lat, w latach 1979-1990. Była najdłużej urzędującym szefem brytyjskiego rządu od XIX wieku. W latach 1975-1990 kierowała Partią Konserwatywną. Była jedyną kobietą, która kiedykolwiek w Wielkiej Brytanii została wybrana na szefa partii rządzącej.
Thatcher objęła władzę podczas głębokiego kryzysu ekonomicznego, spowodowanego m.in. rozbudowaną polityką socjalną państwa i inflacją. Zastosowała twardą politykę w celu uzdrowienia gospodarki: zlikwidowała dotacje dla znacznej części państwowych firm, zatrzymała inflację kosztem zwiększonego bezrobocia, zredukowała wydatki budżetowe, obniżyła podatki oraz podwyższyła stopę procentową oszczędności. Wszystkie te działania, będące połączeniem liberalizmu, konserwatyzmu i monetaryzmu, uzyskały nazwę "thatcheryzmu".
W czasie swoich rządów Margaret Thatcher przeprowadziła wiele reform gospodarczych, z których część spotykała się z oporem społecznym. Jednym z najważniejszych celów w polityce wewnętrznej Thatcher było ograniczenie pozycji związków zawodowych. Przez blisko rok walczyła z protestami górników, które zakończyły się zamknięciem kilkunastu niedochodowych kopalń. Ze względu na stanowczość w podejmowaniu decyzji zyskała przydomek Żelaznej Damy.
W 1988 roku Thatcher odwiedziła Polskę. Zażądała wówczas od władz komunistycznych spotkania z Lechem Wałęsą, w czasie którego mówiła o zależnościach między wolną gospodarką i wolnością jednostki: "Jeżeli w państwie, w którym rządzi prawo, istnieje wolne społeczeństwo, mamy do czynienia zarówno z poszanowaniem godności jednostki, jak i z dobrobytem”.

pg

''