Logo Polskiego Radia
IAR
Tomasz Owsiński 13.04.2013

USA i Chiny: Półwysep Koreański bez broni atomowej

To wspólne stanowisko Stanów Zjednoczonych i Chin, uzgodnione podczas wizyty amerykańskiego sekretarza stanu w Pekinie.
USA i Chiny: Półwysep Koreański bez broni atomowejWikipedia/Federal Government of the United States

John Kerry i chińscy przywódcy, z którymi rozmawiał, zgodzili się, że Amerykanie i Chińczycy muszą podjąć skoordynowane wysiłki na rzecz denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego.

Sytuacja na Półwyspie Koreańskim >>>

Chiny są uważane za głównego sojusznika Korei Północnej, która w ostatnich tygodniach doprowadziła do gwałtownej eskalacji napięcia na Półwyspie, wielokrotnie grożąc atakiem na Stany Zjednoczone i Koreę Południową. To reakcja Pjongjangu na manewry obu państw u północnokoreańskich wybrzeży i zaostrzenie sankcji ONZ. John Kerry przyleciał do Pekinu, aby poprosić chińskich przywódców o wywarcie nacisku na północnokoreańskie władze.

Podczas piątkowej wizyty w Seulu amerykański sekretarz stanu oświadczył, że Korea Północna nie będzie akceptowana jako państwo nuklearne. Zapewnił też, że Stany Zjednoczone są gotowe bronić swego sojusznika, jakim jest Korea Południowa.

John Kerry ostrzegł, że jeśli Korea Północna zdecyduje się na odpalenie rakiet, to popełni "ogromny błąd". - Kim Dzong Un prawdopodobnie zdaje sobie sprawę z tego, co będzie rezultatem konfliktu - powiedział szef amerykańskiej dyplomacji.

''Zobacz galerię: dzień na zdjęciach

IAR, to