Logo Polskiego Radia
polskieradio.pl
Katarzyna Karaś 22.04.2013

Egzamin gimnazjalny 2013. Egzamin z języka angielskiego - informacje

W czwartek uczniowie klas trzecich gimnazjów przystąpią do egzaminu gimnazjalnego z języka obcego. Większość wybrała język angielski.
Egzamin gimnazjalny 2013. Egzamin z języka angielskiego - informacjeGlow Images/East News

Część egzaminu gimnazjalnego z języka obcego nowożytnego ma dwa poziomy: podstawowy i rozszerzony. Zestaw zadań na poziomie podstawowym sprawdza umiejętności, jakie powinni mieć uczniowie, którzy rozpoczęli naukę języka obcego w pierwszej klasie gimnazjum. Zestaw zadań na poziomie rozszerzonym sprawdza umiejętności gimnazjalistów, którzy kontynuują w gimnazjum naukę języka obcego rozpoczętą w szkole podstawowej.
Do egzaminu na poziomie podstawowym ma obowiązek przystąpić każdy gimnazjalista. Część egzaminu na poziomie rozszerzonym jest obowiązkowa tylko dla uczniów kontynuujących naukę języka obcego rozpoczętą w szkole podstawowej. Mogą do niej przystąpić także pozostali gimnazjaliści, jeśli zechcą sprawdzić poziom swoich umiejętności językowych.
Na poziomie podstawowym uczniowie sprawdzą się w zadaniach z rozumienia ze słuchu, rozumienia tekstu pisanego, znajomości funkcji językowych i znajomości środków językowych. Na poziomie rozszerzonym zamiast zadań ze znajomości funkcji językowych gimnazjaliści będą musieli napisać krótki tekst użytkowy.
Egzamin gimnazjalny 2013. We wtorek startuje trzydniowy maraton>>>
Przystąpienie do egzaminu jest warunkiem ukończenia gimnazjum. Jeśli uczeń przystąpi do egzaminu i napisze go słabo, a równocześnie uzyska oceny pozytywne na świadectwie na zakończenie trzeciej klasy, to i tak ukończy gimnazjum. Wyniki egzaminu uczniowie poznają w czerwcu. Powtórka egzaminu gimnazjalnego, w celu poprawy wyniku, nie jest możliwa.
Wynik egzaminu z części humanistycznej, matematyczno-przyrodniczej oraz z języka obcego na poziomie podstawowym będzie miał wpływ na przyjęcie ucznia do wybranej przez niego szkoły ponadgimnazjalnej. Uczeń może ubiegać się o przyjęcie do trzech szkół jednocześnie. O przyjęciu decydują: liczba punktów uzyskanych przez kandydata za oceny na świadectwie z wybranych przedmiotów i za inne osiągnięcia odnotowane na świadectwie ukończenia gimnazjum oraz liczba punktów za wyniki egzaminu gimnazjalnego.
CKE, PAP, kk