Logo Polskiego Radia
PAP
Michał Chodurski 13.05.2013

USA. Wykorzystano skarbówkę przeciw prawicy?

Prezydent Barack Obama jako "oburzające" określił doniesienia, że urząd podatkowy (IRS) poddawał specjalnym kontrolom grupy konserwatywne, m.in. związane z ruchem Tea Party.
USA. Wykorzystano skarbówkę przeciw prawicy?fot. teaparty.com

Jeśli się to potwierdzi, winni zostaną pociągnięci do odpowiedzialności - zapewnił prezydent USA.

"Jeśli rzeczywiście personel IRS zaangażował się w te praktyki i umyślnie namierzał grupy konserwatywne, to jest to oburzające i ta sytuacja nie powinna mieć miejsca" - powiedział Obama w poniedziałek na konferencji prasowej po spotkaniu z premierem Wielkiej Brytanii Davidem Cameronem.

IRS to niezależny urząd, który musi działać w sposób "neutralny i bezstronny" - podkreśli prezydent i zaakcentował, że jeśli śledztwo potwierdzi, że tak nie było, odpowiedzialni za tę sytuację muszą zostać pociągnięci do odpowiedzialności. "Nie będę tej sytuacji tolerował i zapewniam, że ustalimy, co zaszło" - dodał. Obama zapewnił też, że pierwszy raz o sprawie dowiedział się z doniesień medialnych.
Rewelacje o szczególnym kontrolowaniu grup konserwatywnych przez IRS ujawniły amerykańskie media, powołując się na raport z audytu inspektora generalnego Departamentu Skarbu. Audyt przeprowadzono po skargach wniesionych w ubiegłym roku przez organizacje konserwatywne, w tym te związane z ruchem Tea Party. Organizacje te skarżyły się, że IRS domagał się od nich nadmiernych informacji, w tym dostarczenia list osób, które przekazywały środki finansowe na ich działalność. Raport ma być opublikowany w tym tygodniu, ale amerykańskie media już uzyskały dostęp do jego fragmentów.

Jak pisze w poniedziałek "Washington Post", z 298 organizacji pozarządowych wybranych do szczegółowej kontroli przez IRS aż 72 miały w nazwie "Tea Party", a 13 słowo "patriot" (patriotyczny). Dodatkowej kontroli IRS miały też podlegać te organizacje pozarządowe, które krytykowały rząd za nadmierne wydatki lub których celem było "edukowanie Amerykanów o konstytucji USA".
Według "Wall Street Journal" audyt ujawnia, że o tych niewłaściwych praktykach wiedzieli wysokiej rangi pracownicy IRS już od połowy 2011 roku, czyli na rok przed zapewnieniami ówczesnego szefa IRS Douglasa Shulmana w Kongresie, że urząd podatkowy nie namierzał grup konserwatywnych. "WSJ" podkreśla, że uzyskane przez dziennik fragmenty audytu "nie wyjaśniają, od kogo wyszedł pomysł, by grupy konserwatywne poddać dodatkowej kontroli".

Już w piątek szefowa biura IRS w Cincinnati w Ohio (odpowiedzialnego za ocenę organizacji pozarządowych) Lois Lerner przeprosiła za - jak to określiła - "niepoprawne" i "niewłaściwe" praktyki IRS podczas kampanii wyborczej w 2012 roku. Utrzymuje, że wynikały one z ogromnej liczby wniosków napływających do urzędu podatkowego od organizacji pozarządowych ws. zwolnień od podatków. Lerner zapewniła, że praktyki te zainicjowali pracownicy niższego szczebla IRS i nie były one umotywowane politycznie.
Praktyki IRS wywołały oburzenie zwłaszcza wśród członków Partii Republikańskiej. Uchodząca za umiarkowaną senator Susan Collins uznała je w niedzielę za "prawdziwie przerażające" i "wywołujące dreszcze". Wezwała prezydenta Obamę do przeprosin. "Prezydent musi jasno oświadczyć, że jest to nie do zaakceptowania w USA" - powiedziała w telewizji CNN.

Republikanie chcą też wyjaśnienia, kto dokładnie odpowiada za decyzję o kontrolowaniu konserwatywnych organizacji. "Nie wierzę, by była to grupa pojedynczych pracowników" - powiedziała Collins. "Organizacje ze słowem +progressive+ (postępowy) w nazwie jakoś nie były poddane podobnym kontrolom" - dodała senator.

''