Logo Polskiego Radia
PAP
Katarzyna Karaś 04.06.2013

W amerykańskim Senacie powstała Grupa Parlamentarna ds. Polski

Polish Caucus powstała w bliskiej współpracy z Ambasadą RP w Waszyngtonie. Celem jej działania ma być wspieranie stosunków między Polską i USA.

Jak powiedział szef MSZ Radosław Sikorski, powołanie Grupy Parlamentarnej ds. Polski to dowód, że "parlamentarzyści amerykańscy w jej utworzeniu widzą dla siebie polityczny atut". - To kolejny dowód, że Polska jest postrzegana jako kraj, któremu dziś się nie pomaga, ale który jest źródłem rozwiązań i źródeł siły i sukcesów - stwierdził Sikorski.
Podkreślił, że Polska też ma wobec grupy oczekiwania, liczy, że jej członkowie będą dalej działać na rzecz zniesienia obowiązku wizowego wobec polskich turystów podróżujących do USA. - Warszawa liczy, że członkowie grupy będą pilnowali technicznych rozstrzygnięć, które miałyby umożliwić wejście Polski do ruchu bezwizowego - powiedział szef MSZ.
Grupie będą przewodniczyć demokratyczni senatorowie o polskich korzeniach: Barbara Mikulski z Marylandu i Chris Murphy z Connecticut oraz republikański senator James Risch z Idaho. Podczas wtorkowego spotkania z parlamentarzystami minister Sikorski wręczył im Odznaki Honorowe "Bene Merito".
- Nie ma w Europie lepszego przyjaciela, partnera i sojusznika niż Polska. Jestem dumny z członkostwa w grupie do spraw Polski. Ta grupa to tylko jeden z przejawów solidarności między naszymi krajami - powiedział senator Risch. - Będę dalej walczyć w Senacie o umacnianie silnych więzi między USA a Polską - zapewniła z kolei senator Mikulski.
Sikorski zwrócił uwagę, że uprawnienia amerykańskiego Senatu są znacznie większe niż polskiego. To Senat USA ratyfikuje międzynarodowe traktaty, przesłuchuje kandydatów na ministrów. To także Senat będzie najpewniej jeszcze w czerwcu głosował nad ustawą imigracyjną, która zmienia kryteria dotyczące przyjmowania państw do programu ruchu bezwizowego (Visa Waiver Program), tak by do tego programu mogła przystąpić Polska. Ustawa przewiduje bowiem podniesienie z obecnych 3 proc. do 10 proc. maksymalnego limitu odmów wizowych, którego nie może przekraczać kraj ubiegający się o włączenie do programu ruchu bezwizowego.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
PAP, kk

''