Logo Polskiego Radia
IAR
Beata Krowicka 20.06.2013

Niebezpieczne upały! Lekarze ostrzegają

Udar cieplny i przegrzanie organizmu grożą osobom, które nieostrożnie korzystają ze słońca. W najbliższych dniach synoptycy zapowiadają temperatury przekraczające 30 stopni.
Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji aby zapewnić mieszkańcom ulgę w czasie upałów, ustawiło kurtynę wodną na placu Łokietka w LublinieMiejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji aby zapewnić mieszkańcom ulgę w czasie upałów, ustawiło kurtynę wodną na placu Łokietka w LubliniePAP/Wojciech Pacewicz
Posłuchaj
  • Doktor Magdalena Białkowska z Instytutu Żywności i Żywienia: osobom starszym trzeba podawać płyny (IAR)
  • Doktor Magdalena Białkowska z Instytutu Żywności i Żywienia: latem możemy pić wodę z większą ilością sodu (IAR)
Czytaj także

Przebywanie w cieniu i picie dużych ilości płynów - to główne sposoby na bezpieczne przetrwanie upałów, jakie zalecają lekarze. Przypominają też, że gdy temperatura powietrza osiąga 30 st. C, nasila się ryzyko udaru cieplnego i przegrzania organizmu.
Zgodnie z prognozami synoptyków w czwartek i w kolejnych dniach w wielu regionach Polski temperatura może przekroczyć 30 st. C. Przed nadmiernym przebywaniem na słońcu należy chronić przede wszystkim dzieci, osoby starsze i chore.
W cieniu należy pozostawać co najmniej w godzinach największych upałów, czyli między godz. 10-16. W upalne dni trzeba pić dużo wody i soków owocowych. Jedzenie powinno być lekkostrawne, najlepiej, jeśli w jadłospisie będzie dużo warzyw i owoców. Należy unikać picia alkoholu.
Inspektorzy sanitarni przestrzegają przed kąpielami w fontannach, gdyż grozi to chorobami przewodu pokarmowego, skóry, oczu. Osoby, które w ten sposób szukają ochłody, mogą też zostać ukarane mandatem.
Prognoza pogody: upał do 34 stopni, burze i grad >>>
W słoneczne dni konieczne jest noszenie nakrycia głowy. Ubrania powinny być luźne, bawełniane, w jasnych kolorach. Osoby, które nie mogą zostać w domach, powinny jak najczęściej wchodzić do chłodnych, klimatyzowanych pomieszczeń. Wskazane są także regularne chłodne kąpiele lub prysznice.
lekarze sugerują wietrzenie mieszkań w nocy, a w ciągu dnia zasłanianie i zamykanie okien wychodzących na stronę słoneczną.
Osoby, które w czasie upałów będą odczuwać ból, zawroty głowy, osłabienie, nudności, wymioty, kurcze mięśni (zwłaszcza brzucha i nóg) powinny zgłosić się do lekarza.

PAP, bk

Zobacz galerię - Dzień na zdjęciach >>>