Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Michał Karpa 24.06.2013

Sprawa Edwarda Snowdena. USA krytykują Rosję

Waszyngton krytykuje Moskwę za nieokazanie pomocy przy zatrzymaniu Edwarda Snowdena, który w poniedziałek odleci z Moskwy do Hawany. Wśród możliwych portów docelowych wymienia się Wenezuelę i Ekwador. Kreml oficjalnie twierdzi, że nie zna planów byłego agenta CIA, ale gdyby ten złożył wniosek o azyl politycznym, Rosjanie byliby gotowi go rozpatrzyć.
Tablica przylotów na rosyjskim lotnisku SzeremietiewoTablica przylotów na rosyjskim lotnisku SzeremietiewoPAP/EPA/IGOR KHARITONOV
Posłuchaj
  • Amerykanie krytykują państwa pomagające Edwardowi Snowdenowi. Relacja Marka Wałkuskiego (IAR)
  • Maciej Jastrzębski o pobycie Snowdena w Moskwie (IAR)
Czytaj także

W niedzielę Stany Zjednoczone ostrzegły państwa półkuli zachodniej, by nie wpuszczały na swe terytoria Snowdena. – Jest on poszukiwany pod zarzutem przestępstwa i na tej podstawie nie powinno się mu umożliwiać podróży międzynarodowej z wyjątkiem koniecznego powrotu do USA – napisano w oświadczeniu Departamentu Stanu.
W poniedziałek Waszyngton zaapelował do Moskwy o "rozpatrzenie wszystkich opcji" w tej sprawie. Ponadto Biały Dom oświadczył, że ma poważne zastrzeżenia do decyzji władz Hongkongu i Chin, które pozwoliły Snowdenowi odlecieć do Moskwy.
Rzecznik prezydenta Władimira Putina, Dmitrij Pieskow, powiedział w niedzielę, że nie zna planów Snowdena. Przytoczone przez ITAR-TASS źródła dyplomatyczne w Moskwie podały, że w piątek nie wpłynęła prośba od niego o azyl polityczny w Rosji. Wcześniej Pieskow i minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow deklarowali, że strona rosyjska gotowa jest rozpatrzyć taki wniosek.
Amerykańscy politycy zareagowali krytyką. – Wygląda na to, że Putin wykorzystuje niemal każdą okazję by wsadzić palec w oko Stanom Zjednoczonym. Tak było z Syrią, Iranem a teraz jest ze Snowdenem – oświadczył wpływowy senator partii demokratycznej Charles Schumer.
Według źródeł na moskiewskim lotnisku Szeremietiewo-2, Amerykanin aktualnie przebywa w strefie tranzytowej tego portu lotniczego, gdzie oczekuje na samolot do Hawany. Snowden nie wystąpił o wizę tranzytową, co oznacza, że na lot musi oczekiwać na lotnisku. Najbliższy samolot Aerofłotu do Hawany odlatuje z Moskwy w poniedziałek o godz. 12.05 czasu polskiego. Rosyjskie media spekulowały, że z Kuby Snowden może polecieć do stolicy Wenezueli – Caracas.
Wśród możliwych destynacji wymienia się również Ekwador. Wiadomo, że Snowden wystąpił o azyl w tym kraju. Minister spraw zagranicznych Ekwadoru, Ricardo Patino Aroca, powtórzył w poniedziałek, że jego państwo otrzymało taki wniosek i "analizuje go w sposób odpowiedzialny".
29-letni Edward Snowden ujawnił dwa programy inwigilacji prowadzone przez amerykańską Agencję Bezpieczeństwa Narodowego. Pierwszy polega na gromadzeniu bilingów telefonicznych Amerykanów, drugi – PRISM – na monitorowaniu komunikacji internetowej obcokrajowców.
Waszyngton obawia się, że Snowden może ujawnić obcym rządom inne amerykańskie tajemnice państwowe w zamian za bezpieczne schronienie.
IAR/mk

Zobacz galerię - Dzień na zdjęciach >>>

''