Logo Polskiego Radia
IAR
Michał Karpa 26.06.2013

Reforma sądów. Weto prezydenta dzieli polityków

Prezydenckie weto do ustawy znoszącej reformę Gowina dzieli polityków. Z decyzji Bronisława Komorowskiego cieszy się Platforma Obywatelska, opozycja zapowiada głosowanie za odrzuceniem weta.
Bronisław Komorowski zawetował obywatelską ustawę wycofującą likwidację 79 sądów rejonowychBronisław Komorowski zawetował obywatelską ustawę wycofującą likwidację 79 sądów rejonowychPAP/Jacek Turczyk
Posłuchaj
  • Bronisław Komorowski o wadach projektu obywatelskiego (IAR)
  • Jarosław Gowin o długich rozmowach nt. reformy sądów (IAR)
  • Marek Biernacki o medialnej krytyce wymiaru sprawiedliwości (IAR)
  • Krzysztof Kosiński o odrzuceniu prezydenckiego weta (IAR)
  • Leszek Miller o "nonszalanckiej" decyzji prezydenta (IAR)
Czytaj także

Bronisław Komorowski zawetował obywatelską ustawę wycofującą likwidację 79 sądów rejonowych. Jednocześnie prezydent proponuje swój projekt, przywracający de facto funkcjonowanie większości z nich.

Były minister sprawiedliwości Jarosław Gowin jest zadowolony z decyzji prezydenta. Jest to dowód na to, że dzięki ogromnej determinacji można forsować dobre zmiany, wbrew interesom korporacji i lokalnych elit.

Prezydent krytykował reformę sądów, którą przygotował Jarosław Gowin. Jak mówił, strona rządowa nie skonsultowała wystarczająco swoich propozycji między innymi ze środowiskiem sędziowskim. Dodał, że miał miejsce grzech arogancji. Jarosław Gowin przyjmuje tę krytykę z pokorą, ale podkreśla, że rozmawiał z PSL-em, środowiskami samorządowymi i sędziowskimi. Jego zdaniem można było tak rozmawiać w nieskończoność, ale ustawa nigdy nie weszłaby w życie.
Prezydent zaproponował nowy sposób powoływania i znoszenia sądów rejonowych. Ma o tym decydować liczba mieszkańców – co najmniej 60 tys. w okręgu działania sądu – i liczba spraw, które w danych sądach rejonowych są rozpatrywane – co najmniej 7 tys. rocznie. Jarosław Gowin chwali to rozwiązanie. Dodaje, że sam postulował coś podobnego.
Obecny minister sprawiedliwości jest zadowolony z decyzji prezydenta. Marek Biernacki powiedział, że ustawa zakładająca wycofanie się z likwidacji 79 sądów rejonowych była bardzo zła. Ograniczała m.in. kompetencje ministra sprawiedliwości, gdyż narzucała mu listę sądów rejonowych. Zdaniem ministra, wprowadzenie takiej ustawy w życie byłoby niemożliwe. Był to projekt niewykonalny do zrealizowania, bo ustawa została przygotowana źle – podkreśla minister Biernacki. Szef resortu sprawiedliwości dodał, że obywatelska ustawa była "hucpą" niektórych polityków Polskiego Stronnictwa Ludowego. Nie powinno się w ten sposób grać wokół wymiaru sprawiedliwości – podkreślił minister.
PSL będzie głosował za odrzuceniem prezydenckiego weta w sprawie sądów. Rzecznik Stronnictwa Krzysztof Kosiński uważa, że decyzja Bronisława Komorowskiego oznacza brak szacunku dla obywateli, którzy w Sejmie złożyli projekt. Trudno zrozumieć decyzję prezydenta, chociażby dlatego, że pod projektem obywatelskim podpisało się ponad 170 tys. osób. Kosiński podkreśla również, że jest to pierwszy projekt obywatelski przyjęty przez Sejm i został zakwestionowany przez prezydenta. Krzysztof Kosiński zapewnia, że ludowcy będą do końca walczyć o obywatelski projekt ustawy. PSL będzie namawiać inne kluby parlamentarne do odrzucenia weta.
Rzecznik PSL podkreślił, że projekt ustawy dotyczący sądów, jaki wczoraj zaproponował Bronisław Komorowski może być wyjściem kompromisowym. Krzysztof Kosiński zaznaczył jednak, że PSL będzie chciał wprowadzić do niego kilka poprawek.
PSL ma poparcie SLD. Sojusz będzie głosować za odrzuceniem weta. Leszek Miller zarzucił Bronisławowi Komorowskiemu, że lekceważy głos społeczeństwa. Lider Sojuszu przypomniał, że był to obywatelski projekt ustawy, a Bronisław Komorowski nonszalancko potraktował obywatelskie zaangażowanie. Prezydent poparł jedynie stanowisko posłów PO – mówi Miller.
Uzasadniając weto do obywatelskiej ustawy, prezydent mówił, że miała ona wewnętrzne wady i sprzeczności, które w pełni ją dyskwalifikowały jako – jak się wyraził – ewentualne narzędzie skutecznego działania na rzecz przywrócenia choćby jednego sądu rejonowego.
Dwa tygodnie temu Sejm nie zgodził się na postulowane przez Senat, odrzucenie ustawy przywracającej 79 sądów rejonowych zniesionych reformą Gowina. Po zakończeniu prac parlamentarnych ustawa trafiła do Bronisława Komorowskiego. Wczoraj prezydent sprawę reformy sądów skonsultował z przedstawicielami klubów parlamentarnych, w poniedziałek z ministrem sprawiedliwości i przewodniczącym Krajowej Rady Sądownictwa.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

IAR/mk