Logo Polskiego Radia
PAP
Michał Karpa 16.07.2013

Wojna narkotykowa w Meksyku. Szef kartelu Los Zetas schwytany

Według doniesień mediów, Miguel Angel Trevino Morales został zatrzymany przez meksykańskie wojsko w położonym na granicy ze Stanami Zjednoczonymi mieście Nuevo Laredo, stanowiącym bazę operacyjną słynącego z brutalności kartelu Los Zetas.
Miguel Angel Trevino MoralesMiguel Angel Trevino MoralesPAP/EPA/SEMAR

Zmilitaryzowany kartel odpowiada za najkrwawsze incydenty meksykańskiej wojny narkotykowej. Jego członkowie pozbawił głów i powiesił setki ludzi, zyskali też miano najbardziej bezwzględnych. Los Zetas stworzyli byli członkowie meksykańskich sił specjalnych – dlatego kartel ten uważany jest za jeden z najniebezpieczniejszych i najlepiej wyszkolonych an świecie.

Morales, znany jako "Z-40", przedstawiany był jako jeden z dwóch najważniejszych szefów karteli narkotykowych w kraju. Karierę przestępczą zaczynał mając kilkanaście lat jako posłaniec kartelu Los Tejas. Później przemycał narkotyki przez granicę dla Kartelu Zatoki, w latach 90. przystąpił do Los Zetas. Poza handlem narkotykami zajmował się wymuszeniami, porwaniami dla okupu i handlem ludźmi. Słynął z bezwzględności – swych wrogów potrafił spalić żywcem. Działał zarówno w Meksyku, jak i USA.

Około 2005 roku Morales awansowano na bossa w regionie Nuevo Laredo i uczyniono odpowiedzialnym za wyeliminowanie konkurencji z kartelu Sinaloa. Rok później sojusz Los Zetas i Kartelu Zatoki pokonał na północy kartel Sinaloa, po czym powiązane z nimi siatki przestępcze rozpoczęły ekspansję w kierunku południowym.

W 2007 roku Los Zetas przestał współpracować z Kartelem Zatoki i zaczął pracować na własną rękę. Wówczas Morales, pomimo braku wyszkolenia wojskowego, pełnił już rolę "prawej ręki" szefa kartelu Heriberto Lazcano. Gdy w październiku 2007 roku Lazcano zginął w czasie strzelaniny z meksykańską armią, "Z-40" stanął na czele kartelu.

Ciążące na Moralesie zarzuty dotyczą m.in. koordynacji przerzutu setek kilogramów kokainy i marihuany tygodniowo, a także niezadeklarowanego przewozu pieniędzy do Meksyku.

Aresztowanie Moralesa przysporzy popularności prezydentowi Meksyku. Enrique Pena Nieto przed wyborami obiecywał spadek przestępczości i podniesienie poziomu bezpieczeństwa obywateli. Z drugiej strony osłabienie Zetas wzmocni kartel Sinaloa, prowadzony przez Joaquina "El Chapo" Guzmana. Po wyeliminowaniu lidera Zetas, Sinaloa będzie mogła przejąć kontrolę nad punktami przerzutu narkotyków do USA w Nuevo Laredo.
PAP/mk

''