Logo Polskiego Radia
IAR
Michał Chodurski 26.07.2013

Jest projekt ustawy o odpisie podatkowym na Kościół

Minister Administracji i Cyfryzacji skierował do konsultacji społecznych projekt ustawy zastępującej Fundusz Kościelny dobrowolnym odpisem podatkowym.
Konferencja prasowa ministra administracji i cyfryzacji Michała Boniego nt. projektu ustawy o sposobie finansowania Kościołów i innych związków wyznaniowych.Konferencja prasowa ministra administracji i cyfryzacji Michała Boniego nt. projektu ustawy o sposobie finansowania Kościołów i innych związków wyznaniowych. PAP/EPA/Tomasz Gzell
Posłuchaj
  • Minister Administracji i Cyfryzacji Michał Boni o projekcie ustawy zastępującej Fundusz Kościelny dobrowolnym odpisem podatkowym.(IAR)
  • Ksiądz Józef Kloch, rzecznik prasowy Konferencji Episkopatu Polski: chcemy realnej kwoty a nie 94 milionów" (IAR)
Czytaj także

Polacy będą mogli przekazać 0, 5 procent z podatku na wybrany Kościół lub związek wyznaniowy.

Nie wiadomo jednak od kiedy będą mogli to zrobić. Minister Michał Boni poinformował, że parlament upora się z przyjęciem tego rozwiązania w kilka miesięcy. Jednak sama ustawa wejdzie w życie gdy Komisja Europejska zdejmie z nas ograniczenia wynikające z procedury nadmiernego deficytu budżetowego. "Kiedy tylko Komisja ściągnie z nas te obwarowania, ustawa wejdzie w życie od początku stycznia kolejnego roku"- zapewnia minister.

Dziś rząd zamieniając finansowanie różnych przedsięwzięć, w przypadku odpisu, nie może doprowadzić do większych niż zakładane ubytków całego budżetu.

Rada Ministrów zakłada, że kościoły otrzymają z odpisu 94 miliony złotych. Rząd jest gotowy przez trzy lata funkcjonowania ustawy dopłacać różnicę, między faktycznymi kwotami a tymi 94 milionami.
Tymczasem- według informacji jednego z tygodników katolickich, już dziś na ubezpieczenia społeczne duchownych różnych wyznań ZUS przekazuje ponad 100 milionów złotych. Informuje o tym ksiądz Józef Kloch, rzecznik prasowy Konferencji Episkopatu Polski. "Chcemy od władz, tej realnej kwoty a nie 94 milionów" - dodaje. "Gość Niedzielny" zapytał ZUS jaką sumę wydaje na Kościoły. Okazało się, że to 109 milionów złotych".

W myśl zaproponowanego projektu ustawy, Kościołom i związkom wyznaniowym zostaną nadane numery identyfikacji podatkowej i taki numer będzie wpisywany do zeznania podatkowego przez osoby fizyczne, które będą chciały przekazać pół procent swojego podatku.

Projekt tego rozwiązania jest już dostępny w Biuletynie Informacji Publicznej. Resort ministra Boniego czeka na uwagi. Swoją opinie o nim może wyrazić każdy. Zrobią to także Kościoły i związki wyznaniowe.

Zobacz galerię - dzień na zdjęciach>>>

mc