Logo Polskiego Radia
PAP
Katarzyna Karaś 27.07.2013

Tunezja: demonstracje w Tunisie. Policja użyła gazu łzawiącego

Tunezyjska policja rozpędziła demonstrujących przed gmachem parlamentu w Tunisie zwolenników islamistycznego rządu oraz stronników opozycji.
Demonstracje w TunisieDemonstracje w TunisiePAP/EPA/MOHAMED MESSARA
Posłuchaj
  • Pogrzeb zamordowanego lidera opozycji w Tunisie. Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)

Przed budynkiem zebrały się tysiące zwolenników świeckiej opozycji. Domagali się oni rozwiązania parlamentu i rządu, dowodzonego przez umiarkowanie islamistyczną Partię Odrodzenia. Przed parlamentem manifestowały również setki zwolenników rządu, którzy wskazywali na legalność władz i protestowali przeciwko, jak to określali, próbom zamachu na demokrację. Policja, by rozpędzić demonstrantów, użyła gazu łzawiącego.
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych wydało oświadczenie z apelem o zachowanie spokoju.
Dziesiątki tysięcy ludzi przyszło w sobotę na pogrzeb Mohammeda Brahmiego, który został zastrzelony w czwartek w Tunisie przed swym domem. Bliscy Brahmiego i jego zwolennicy oskarżają islamistów, kierujących rządem Tunezji, o śmierć polityka. Partia Odrodzenia zaprzecza tym zarzutom i obwinia o mord salafickiego ekstremistę Bubakera Hakima.
Śmierć Brahmiego, przywódcy małej partii opozycyjnej Ruch Ludowy, to drugie w Tunezji w tym roku zabójstwo polityka związanego ze świeckimi ugrupowaniami, po śmierci w lutym Szokriego Belaida. Belaid stał na czele Ruchu Demokratycznych Patriotów, partii marksistowskiej o kierunku panarabskim.
Jak zauważa agencja Reutera, śmierć Brahmiego jeszcze bardziej pogłębiła podziały między islamistami a ich świeckimi oponentami, które narosły po obaleniu w 2011 roku prezydenta Zina el-Abidina Ben Alego. Wydarzenia w Tunezji w 2011 roku pociągnęły za sobą rewolty w innych krajach Afryki Północnej - w Egipcie, Libii i Jemenie (tzw. arabska wiosna).
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
PAP, kk

''