Logo Polskiego Radia
IAR
Beata Krowicka 30.08.2013

Nie wszystkie sześciolatki pójdą do szkół w 2014 r. Sejm przyjął nowe zasady

Sześciolatki pójdą do szkół według nowych, bardziej łagodnych zasad. Sejm uchwalił nowelizację ustawy o systemie oświaty wprowadzając do niej trzy zasadnicze zmiany.
Zdjęcie ilustracyjneZdjęcie ilustracyjnesxc.hu/public domain

Najważniejsza ze zmian przewiduje, że w 2014 roku do szkół obowiązkowo pójdą dzieci urodzone w pierwszej połowie 2008 roku. W roku następnym - urodzone w drugiej połowie 2008 roku.
Kolejna zmiana zakłada, że od 1 września 2014 roku do klas pierwszych nie będzie można przyjąć więcej niż 25 dzieci. Przepis ten docelowo będzie dotyczył klas I-III (we wrześniu 2014 klasy I, we wrześniu 2015 r. klasy I i II, od września 2016 r. klasy I-III). W latach szkolnych 2014/2015 i 2015/2016 w szkołach, gdzie utworzonych będzie więcej niż jeden oddział klasy pierwszej, dzieci zostaną dobrane do poszczególnych klas według wieku, począwszy od najmłodszych.
Nowelizacja nakłada również na dyrektorów szkół obowiązek kierowania dzieci do klas w zbliżonym wieku.
Nowelizację poparły kluby PO, PSL, Ruchu Palikota i SLD. Solidarna Polska wstrzymała się od głosu. Prawo i Sprawiedliwość głosowało przeciw. Ustawa trafi teraz do Senatu.

Za przyjęciem nowelizacji ustawy głosowało 295 posłów, 126 było przeciw, 18 wstrzymało się od głosu.
Według MEN nowelizacja ustawy to wyjście naprzeciw oczekiwaniom i obawom zgłaszanym przez rodziców.
Obowiązek szkolny dla dzieci sześcioletnich został wprowadzony do polskiego systemu edukacji ustawą w 2009 r. Początkowo wszystkie sześciolatki miały pójść do pierwszej klasy od 1 września 2012 r., natomiast w latach 2009-2011 o podjęciu nauki mogli decydować rodzice. Rząd, chcąc dać samorządom dodatkowy czas na przygotowanie szkół, przesunął ten termin o dwa lata, do 1 września 2014 r.
Od samego początku wprowadzeniu obowiązku szkolnego dla sześciolatków towarzyszą protesty. W czerwcu w Sejmie złożony został wniosek o przeprowadzenie ogólnokrajowego referendum edukacyjnego m.in. w sprawie obniżenia wieku obowiązku szkolnego z siedmiu do sześciu lat. Wraz z wnioskiem organizatorzy akcji "Ratuj Maluchy!" złożyli blisko 950 tys. podpisów osób popierających pomysł organizacji referendum.
Nowelizacja ustawy o systemie oświaty trafi teraz do Senatu.

Zobacz galerię: dzień na zdjęciach >>>

IAR, PAP, bk