Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Katarzyna Karaś 09.09.2013

Wybory na Podkarpaciu. Pupa: miło, kiedy zwycięstwo PiS jest tak wysokie

Kandydat Prawa i Sprawiedliwości Zdzisław Pupa został wybrany senatorem w wyborach uzupełniających do Senatu w okręgu nr 55 na Podkarpaciu.
Zdzisław Pupa z rodzinąZdzisław Pupa z rodzinąPAP/Michał Walczak

Zdzisław Pupa otrzymał 60,84 proc. głosów. Mandatu nie uzyskali m.in.: przedsiębiorca i radny wojewódzki Mariusz Kawa (PO-PSL) - 21,33 proc. i poseł Kazimierz Ziobro (Solidarna Polska) - 11,09 proc.

Szef klubu parlamentarnego Mariusz Błaszczak mówił w poniedziałek rano w radiowej Jedynce, że wynik byłby jeszcze lepszy, gdyby nie rozbicie prawicy.
Pupa: miło, kiedy PiS wygrywa
53-letni Zdzisław Pupa, po ogłoszeniu wyników wyborów, powiedział, że jest mu "miło, kiedy zwycięstwo Prawa i Sprawiedliwości jest tak wysokie".

- Ludzie zrozumieli, że ten układ liberalno-lewicowy nie ma racji bytu. Widzą, że rząd okłamuje, nie działa na rzecz ludzi, interesu narodowego, a na rzecz swoich partykularnych interesów. Dba o swój własny byt - stwierdził Pupa. Jego zdaniem, był to główny powód, że wyborcy zagłosowali na PiS, które - jak zaznaczył - "pokazuje jak trzeba rozwiązywać problemy ludzkie".
Pupa w Senacie chciałby zająć się sprawami rolnictwa, środowiska oraz ochrony przeciwpowodziowej. Interesuje go też praca w senackiej komisji spraw UE. Przypomniał, że wszystkimi tymi sprawami zajmował się, kiedy był senatorem w latach 2007-11.
Zdaniem Jacka Kurskiego z Solidarnej Polski, który był gościem radiowej Trójki, przed wyborami na Podkarpaciu Prawo i Sprawiedliwość próbowało zniszczyć kandydata SP na senatora Kazimierza Ziobrę>>>

Zdzisław Pupa - sylwetka
Zdzisław Pupa urodził się 4 kwietnia 1960 roku w Górze Ropczyckiej koło Sędziszowa Małopolskiego. W 1988 roku ukończył studia na Wydziale Ogólnorolnym Akademii Rolniczej im. Hugona Kołłątaja w Krakowie.
W 1981 roku podjął pracę jako mechanik w cukrowni w Ropczycach. Dwa lata później zajął się prowadzeniem rodzinnego gospodarstwa rolnego. Od 1985 do 1989 roku kierował Spółdzielnią Kółek Rolniczych w Sędziszowie Małopolskim. Przez następne trzy lata prowadził własną firmę handlową. Natomiast w latach 1992-97 pracował w rzeszowskim oddziale Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa.
Poseł III kadencji Sejmu, jako członek Zjednoczenia Chrześcijańsko Narodowego do parlamentu wszedł z listy Akcji Wyborczej Solidarność. W Sejmie był m.in. wiceprzewodniczącym komisji rolnictwa i rozwoju wsi.
Po przegranych wyborach pracował w Urzędzie Marszałkowskim w Rzeszowie, a w latach 2003-2006 zajmował się marketingiem w Przedsiębiorstwie Robót Elektrycznych i Sanitarnych PREIS w Rzeszowie, a następnie w rzeszowskim Przedsiębiorstwie Usługowo-Handlowym Eko-Top. Potem, do 2007 roku, był zastępcą dyrektora Oddziału Terenowego Agencji Nieruchomości Rolnych w Rzeszowie.
W 2007 roku z listy PiS wygrał wybory do Senatu, gdzie był m.in. przewodniczącym komisji środowiska oraz wiceprzewodniczącym komisji spraw UE. W 2011 roku, także jako reprezentant PiS, bez powodzenia kandydował do Sejmu. W kwietniu 2012 roku został sekretarzem Urzędu Miejskiego w Dębicy. W latach 2002-07 był również radnym sejmiku woj. podkarpackiego.
Wieloletni działacz NSZZ "Solidarność" RI, w latach 1995-2000 był liderem jej struktur na Podkarpaciu. Żonaty, ma córkę i dwóch synów.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
Do urn poszło 15,84 proc. uprawnionych
Senatora wybierali mieszkańcy pięciu powiatów: strzyżowskiego, kolbuszowskiego, dębickiego, ropczycko-sędziszowskiego oraz mieleckiego. Uprawnionych do głosowania było 375 985 osób. Z urn wyjęto 59 561 kart, oddano 58 583 ważnych głosów. Frekwencja wyniosła 15,84 proc.
Wybory do Senatu na Podkarpaciu. Policja zanotowała kilka incydentów>>>
Wybory trzeba było rozpisać, bo dotychczasowy senator Władysław Ortyl z PiS został marszałkiem województwa podkarpackiego.
IAR, PAP, kk