Logo Polskiego Radia
PAP
Katarzyna Karaś 15.09.2013

Syryjska opozycja: zakaz stosowania broni chemicznej to za mało

Opozycyjna Syryjska Koalicja Narodowa zażądała od wspólnoty międzynarodowej nałożenia na reżim syryjski, oprócz eliminacji broni chemicznej, zakazu używania przeciwko cywilom pocisków balistycznych i lotnictwa.
Rakieta, którą wypróbowują Rosjanie może przenosić ładunki nuklearne na odległość 8 tysięcy kilometrówRakieta, którą wypróbowują Rosjanie może przenosić ładunki nuklearne na odległość 8 tysięcy kilometrówLockheed Martin/Wikipedia

"Syryjska koalicja opozycyjna nalega, aby zakaz broni chemicznej, której użycie spowodowało śmierć ponad 1400 cywilów, został rozciągnięty na wykorzystywanie przez reżim pocisków balistycznych i lotnictwa do ataku na obszary zamieszkane przez cywilów" - głosi komunikat Koalicji.
Koalicja uważa, że należy "wykorzystać okazję, aby doprowadzić do wstrzymania ataków reżimu na zamieszkane obszary i położenie kresu cierpieniom narodu syryjskiego". Syryjska opozycja żąda także wycofania broni ciężkiej reżimu "daleko od stref zamieszkanych i zakazu jej wykorzystania do bombardowania syryjskich miast i wsi".
WOJNA W SYRII - zobacz serwis specjalny>>>
Opozycja zwraca się też do swych arabskich i międzynarodowych sojuszników o "wzmocnienie jej potencjału militarnego", aby mogła "zneutralizować lotnictwo i czołgi reżimu Baszara el-Assada w celu położenia kresu jego akcji militarnej i doprowadzić do rozwiązania politycznego gwarantującego przemiany demokratyczne w Syrii".
W swym oświadczeniu Koalicja nie skomentowała bezpośrednio porozumienia USA i Rosji osiągniętego w sobotę w Genewie w sprawie wyeliminowania syryjskiej broni chemicznej. Wcześniej odrzucił je jako zdradę wobec syryjskich powstańców szef Wolnej Armii Syryjskiej (WAS) gen. Selim Idris.
W niedzielę Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ) poinformowała, że otrzymała od rządu Syrii wszystkie wymagane dokumenty dotyczące przystąpienia Damaszku do międzynarodowej Konwencji o zakazie broni chemicznej. Konwencji o zakazie broni chemicznej zacznie obowiązywać Syryjską Republikę Arabską w 30 dni od złożenia dokumentów ratyfikacyjnych, czyli 14 października 2013 roku.
Zachód jest przekonany, że reżim syryjski ma niezadeklarowane zapasy broni chemicznej, m.in. sarinu i gazu musztardowego oraz drażniącego układ krwionośny i nerwowy gazu bojowego VX. Jak poinformował sekretarz stanu USA John Kerry, 21 sierpnia w ataku na przedmieściach Damaszku został użyty sarin . W ataku zginęło prawie 1,5 tys. osób, w tym ponad 420 dzieci.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
PAP, kk

''