Logo Polskiego Radia
polskieradio.pl
Martin Ruszkiewicz 16.09.2013

Legnica: zarzut za oblanie farbą radzieckiego pomnika

Policjanci zatrzymali 26-letniego mężczyznę podejrzewanego o oblanie czerwoną farbą Pomnika Polsko-Radzieckiego Braterstwa Broni znajdującego się w centrum Legnicy.
Legnica: zarzut za oblanie farbą radzieckiego pomnikaKWP Białystok

Do zdarzenia doszło w nocy z 12 na 13 września. Nieznany jeszcze wówczas sprawca oblał farbą pomnik stojący na Placu Słowiańskim w Legnicy. Straty oszacowano na kwotę około 4 tys. złotych.

Policjanci, którzy zajęli się tą sprawą, na podstawie zebranych informacji, a uzyskanych m.in. od mieszkańców, ustalili i zatrzymali mężczyznę podejrzanego o to przestępstwo. W związku z zatrzymaniem, funkcjonariusze zabezpieczyli także pojemnik po farbie oraz elementy odzieży podejrzanego.

Podejrzany usłyszał już w tej sprawie zarzuty. Mężczyzna trafił już do policyjnego aresztu. Sprawcy za zniszczenie mienia grozi w świetle kodeksu karnego nawet do 5 lat pozbawienia wolności. O jego dalszym losie zdecyduje sąd.

***

Pomnik Polsko-Radzieckiego Braterstwa Broni stoi na Placu Słowiańskim w centrum Legnicy. Powstał w 1951 r. Upamiętnia polskich i radzieckich żołnierzy, którzy brali udział w 1945 r. w wyzwoleniu miasta. Pomnik przedstawia dwóch żołnierzy - polskiego i radzieckiego, którzy ściskają sobie dłoń. Na ich rękach siedzi dziecko.

Pomnik został uszkodzony tuż przed rozpoczęciem obchodów 20. rocznicy wyprowadzenia wojska radzieckich z Polski, które przygotował Teatr Modrzejewskiej. Obchody zakończył się w niedzielę. W ramach imprezy zatytułowanej "Dwadzieścia lat po", odbyły się spektakle teatralne, koncerty i dyskusje. Przeciw organizacji obchodów protestowały w Legnicy środowiska prawicowe.

Ostatnimi oddziałami wojsk armii radzieckiej, które opuściły Polskę 16 września 1993 r. były oddziały stacjonujące w Legnicy.

Wojska radzieckie stacjonowały w Legnicy nieprzerwanie przez 48 powojennych lat. Tu znajdował się jeden z ważniejszych ośrodków dowództwa Paktu Warszawskiego, to stąd dowodzono m.in. inwazją na Czechosłowację w 1968 roku. W miejskich koszarach stacjonowało w różnych okresach od kilku do kilkunastu tysięcy żołnierzy sowieckiej armii. Dysponowała ona tutaj lotniskiem, stacją telewizyjną i szpitalem. Z tego też względu Legnica często była nazywana Małą Moskwą.

KMP Legnica, PAP, mr