Logo Polskiego Radia
IAR
Monika Lewicka 18.09.2013

Rak nie musi boleć

200 tysięcy chorych na raka w Polsce wymaga leczenia z powodu bólu. Jednak pacjenci mają utrudniony dostęp leków łagodzących cierpienie. Sięgają bardzo często po środki przeciwbólowe bez recepty, zamiast skorzystać z pomocy specjalistów - lekarzy medycyny paliatywnej.

Doktor Tomasz Dzierżanowski z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi podkreślił, że Polska jest na pierwszym miejscu w Europie pod względem użycia niesteroidowych leków przeciwzapalnych, a na ostatnim - jeżeli chodzi o silne leki przeciwbólowe - opioidowe.
Szymon Chrostowski z Koalicji na Rzecz Walki z Bólem podkreślił, że jeżeli chory na raka cierpi z powodu bólu, to znaczy, że jest niewłaściwie leczony. Wśród niektórych lekarzy jest opór przed wypisywaniem na przykład morfiny.
Koalicja na Rzecz Walki z Bólem powołała grupę ekspertów - lekarzy, psychoonkologów. Ich celem będzie opracowanie standardów leczenia bólu, które będą stosowane przez medyków wszystkich specjalności. Zajmą się także edukacją lekarzy rodzinnych w zakresie stosowania opioidów. Zwracają też uwagę na zmianę przepisów, które zwiększą dostęp do leków łagodzących cierpienie.
IAR /ml