Logo Polskiego Radia
IAR
Agnieszka Kamińska 21.10.2013

Szczyt noblistów w Warszawie. Wałęsa, Dalajlama, Gorbaczow…

XIII Światowy Szczyt Laureatów Pokojowej Nagrody Nobla odbywa się w Warszawie w dniach 21-23 października pod hasłem ”Solidarni dla pokoju - czas działać”.
Laureat Pokojowej Nagrody Nobla - były prezydent RP Lech Wałęsa podczas konferencji prasowej w przeddzień rozpoczęcia w Warszawie XIII Światowego Szczytu Laureatów Pokojowej Nagrody NoblaLaureat Pokojowej Nagrody Nobla - były prezydent RP Lech Wałęsa podczas konferencji prasowej w przeddzień rozpoczęcia w Warszawie XIII Światowego Szczytu Laureatów Pokojowej Nagrody NoblaPAP/Jacek Turczyk

Tematami przewodnimi szczytu są: pokój, bezpieczeństwo, wartości społeczne w dobie kryzysu i prawa człowieka. Funkcję gospodarza zjazdu pełni Lech Wałęsa.

Spotkanie zostało zorganizowane w 30. rocznicę przyznania Lechowi Wałęsie Pokojowej Nagrody Nobla.

Wałęsa laureatem pokojowego Nobla. Serwis specjalny portalu PolskieRadio.pl >>>

Tegoroczne hasło ”Solidarni dla pokoju - czas działać” ma szczególne znaczenie w Polsce - kraju, gdzie działalność "Solidarności" przyczyniła się do rewolucyjnych przemian demokratycznych w całym rejonie Europy Środkowo-Wschodniej.

Szczyt rozpocznie się w Pałacu Kultury i Nauki. Łącznie zaplanowano sześć sesji tematycznych, między innymi "Solidarni dla pokoju i bezpieczeństwa", "Usłyszcie nas! Nierówności a sprawiedliwość społeczna" oraz "Prawa człowieka: zagrożenia wczoraj i dziś".

SZCZYT NOBLISTÓW: serwis specjalny portalu PolskieRadio.pl >>>

Zjazd zakończy się w środę w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej ceremonią wręczenia Nagrody Pokoju "Peace Summit Award 2013". Przyznaje ją co roku komisja noblistów, a jej laureatami są już między innymi Bono, Annie Lennox i George Clooney. W tym roku wyróżnienie otrzyma Sharon Stone, za działanie na rzecz ludzi cierpiących na HIV i AIDS.

Dalajlama, Gorbaczow, de Klerk w Warszawie

Swoją obecność na warszawskim Światowym Szczycie Laureatów Pokojowej Nagrody Nobla potwierdzili między innymi Dalajlama XIV - przywódca duchowy buddyzmu tybetańskiego, Michaił Gorbaczow - były przywódca ZSRR, nagrodzony za działania na rzecz rozbrojenia nuklearnego i umocnienia bezpieczeństwa światowego oraz Frederik Willem de Klerk - ostatni biały prezydent Republiki Południowej Afryki, który Pokojową Nagrodę Nobla otrzymał za działania na rzecz zakończenia apartheidu i stworzenia demokracji w RPA.

Pojawią sią także: Martti Ahtisaari - były prezydent Finlandii i negocjator konfliktów międzynarodowych, Shirin Ebadi - irańska pisarka i prawniczka, muzułmanka znana z interpretacji islamskiego prawa, tak by pozostawało w harmonii z podstawowymi prawami człowieka, Leyman Gbowee - afrykańska działaczka społeczna z Liberii, Muhammad Yunus - ekonomista, twórca programu mikrokredytów bez zabezpieczenia w Bangladeszu, a także Irlandki Betty Williams i Mairead Corrigan, które angażowały się w proces pokojowy w Irlandii Północnej. W szczycie weźmie udział także przedstawiciel tegorocznego laureata - Organizacji do spraw Zakazu Broni Chemicznej. Swą obecność potwierdzili też reprezentanci organizacji działających na rzecz pokoju, między innymi Amnesty International, Lekarze przeciw wojnie nuklearnej i Międzynarodowy Zespół do spraw Zmian Klimatu.

Gościem specjalnym będzie działaczka społeczna Samia Nkrumah, córka pierwszego prezydenta Ghany i kontynuatorka jego myśli.

Światowy Szczyt Laureatów Pokojowej Nagrody Nobla zainicjował 13 lat temu Michaił Gorbaczow. Przez pierwsze lata kongresy odbywały się w Rzymie. Później nobliści gościli w Berlinie, Paryżu, Hiroszimie i Chicago.

Goście-nobliści z innych dziedzin

W ramach tegorocznego szczytu do Warszawy oprócz laureatów Pokojowej Nagrody Nobla, przyjedzie również czworo noblistów w innych dziedzinach: Brian Kobilka - ubiegłoroczny laureat Nagrody Nobla z chemii, Dale Mortensen - nagrodzony w dziedzinie ekonomii, Carol W. Greider - Nobel z fizjologii lub medycyny oraz nagrodzony w dziedzinie fizyki Theodor W. Haensch. Przewidziano między innymi dyskusję laureatów z polskimi młodymi naukowcami na temat znaczenia odkryć naukowych we współczesnym świecie i wyzwań, jakie stoją przed społecznością uczonych. Szczytowi noblistów towarzyszyć będzie między innymi konferencja organizowana we współpracy z Uniwersytetem Warszawskim pod tytułem "Niestosowanie przemocy, budowa pokoju i pojednanie" oraz wystawa na temat historii Pokojowej Nagrody Nobla "Gest solidarności".

Pokojowa nagroda Nobla
Pokojowa Nagroda Nobla jest przyznawana od 1901 roku i stanowi wyraz najwyższego uznania dla polityków i organizacji, działających na rzecz pokoju. W przeciwieństwie do nagród Nobla w pozostałych dziedzinach, nagrodę pokojową przyznaje nie instytucja szwedzka, a norweska - pięcioosobowy komitet, wybierany przez Storting, norweski parlament. W ciągu ostatnich 30 lat laureatami Pokojowej Nagrody Nobla byli między innymi: Matka Teresa z Kalkuty, Urząd Wysokiego Komisarza ONZ do spraw Uchodźców, Siły Pokojowe ONZ, Dalajlama XIV, Michaił Gorbaczow, organizacja "Lekarze bez Granic", ONZ i jej przewodniczący Koffi Annan, w ubiegłym roku Unia Europejska i w tym roku Organizacja do spraw Zakazu Broni Chemicznej.

W 1983 roku Pokojową Nagrodę Nobla przyznano Lechowi Wałęsie, za walkę o wolność i demokrację w krajach Europy Wschodniej. Decyzję ogłoszono 5 października. Uroczystość wręczenia nagrody odbyła się 10 grudnia 1983 roku w Oslo. Przywódca "Solidarności" z powodów politycznych nie mógł jednak odebrać jej osobiście, zrobiła to za niego żona.

IAR/agkm