Logo Polskiego Radia
IAR
Martin Ruszkiewicz 23.10.2013

Tarcza antyrakietowa w Europie? Nie ma zgody między NATO a Rosją

Kontrowersje wokół najpierw amerykańskiego, a teraz także natowskiego programu tarczy antyrakietowej trwają już kilka lat. Moskwa obawia się, że instalacja rakiet w Polsce może zagrozić bezpieczeństwu Rosji.
Siergiej Szojgu (L) i Anders Fogh RasmussenSiergiej Szojgu (L) i Anders Fogh RasmussenPAP/EPA/OLIVIER HOSLET / POOL
Posłuchaj
  • Nie ma zgody między NATO a Rosją w sprawie tarczy antyrakietowej w Europie. Relacja Wojciecha Cegielskiego z Brukseli (IAR)
Czytaj także

O sprawie dyskutowali w Brukseli ministrowie obrony krajów NATO i minister obrony Rosji, ale żadnych postępów nie osiągnięto. Mówił o tym dziennikarzom rosyjski minister Siergiej Szojgu. Potwierdził to też Sekretarz Generalny NATO Anders Fogh Rasmussen.

- Nie jest tajemnicą, że jeszcze nie znaleźliśmy w tej sprawie wspólnej drogi. Ale dyskusje takie jak dzisiejsza są ważne i musimy wciąż angażować się, by przezwyciężyć dzielące nas różnice - powiedział Rasmussen.

Według amerykańskich planów, w ramach całego systemu rakiety w Polsce miałyby zostać zainstalowane w 2018 roku. Zarówno Amerykanie jak i NATO wielokrotnie zapewniali Rosjan, że system nie jest wymierzony w nich, ale ma bronić Europy i Ameryki przed krajami tzw. "osi zła", czyli Iranu i Korei Północnej.

Moskwa z kolei wielokrotnie zapowiadała, że w odpowiedzi na amerykańsko-natowski system, zainstaluje własne rakiety w Obwodzie Kaliningradzkim, niedaleko granicy z Polską.

''IAR, Wojciech Cegielski, mr